İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Jailbreak Uygulaması App Store’da Yayınlandı (Hemen Kaldırıldı)

Jailbreak bekleyen arkadaşlara yıllardır takılmak için söylediğim bir söz vardır. “Jailbreak App Store’da yayınlanacak.” Evet bu gerçek oldu 🙂 Kısa bir süre de olsa jailbreak aracı App Store’da yerini aldı. Tabi farklı bir isimle.

Apple’ın mağazaya gönderilen uygulamaları detaylı incelediğini hepimiz biliriz yada öyle sanırız. Belki de o kadar detaylı bir inceleme yapılmıyor. Zaman zaman Apple’ın istemediği uygulamaların App Store’da yayınlandığına şahit oluyoruz. Ama şirket tarihinde ilk defa bir jailbreak uygulaması mağazada yer aldı. Apple, diğer uygulamalarda olduğu gibi jailbreak uygulamasını da hemen mağazadan kaldırdı.

PG Client uygulaması App Store’da ücretsiz indirilebilen bir uygulamaydı. Bu uygulama temelde üzerinde iOS 9.2/9.3.3 arasındaki iOS versiyonu bulunan 64 cihazları jailbreak yapabiliyor. Uygulama Pangu jailbreak aracını başarıyla gizleyebildiği için App Store’da kabul edilmiş.Jailbreak yapabildiği yabancı forumlardaki kullanıcılar tarafından teyit edilmiş.

Apple iOS 9.3.4’ü yayımlayarak Pangu jailbreak açığını kapatmıştı. Ardından yayınlanan iOS 9.3.5 ile de önemli güvenlik sorunları ortadan kaldırıldı. Bu sebeple jailbreak kullanıcılarının bu güncellemelerden uzak durmaları gerekiyor.

Yazımızda bahsi geçen jailbreak uygulamasını denemenizi isterdik ama maalesef uygulama App Store’da çok kısa süre kaldı. Böyle bir uygulamayı App Store’da yayınlayabilmek büyük bir marifet.