Şimdi yükleniyor

Jailbreak’in Öncülerinden Açıklama: Jailbreak Devri Bitti!

Jailbreak-nasil-kaldirilir

Jailbreak’in Öncülerinden Açıklama: Jailbreak Devri Bitti!

Jailbreak dünyası bir süredir sessizliğini koruyor ve başta iOS 10.3.3’ün ve iOS 11’in final sürümünün yayınlanmasıyla Jailbreak dünyasının yeniden hareketlenmesi bekleniyor. Ancak ilginçtir ki, son zamanlarda işin uzmanlarından gelen açıklamalar bunun beklenildiği şekilde olmayacağını gösteriyor.

Jailbreak-Geliştiricisi Jailbreak'in Öncülerinden Açıklama: Jailbreak Devri Bitti!

teknik destek

App Store’dan önce Cydia’yı icat eden adam olarak bilinen Jay Freeman, “Jailbreak devri resmen bitti” diyerek pekte duymak istemediğimiz türden bir açıklama ile çıka geldi. İlk iPhone’un Jailbreak’le birlikte yükselişinin ele alındığı bir röportajda Nicholas Allegra, Jay Freeman ve Michael Wang gibi jailbreak öncüleriyle temas kuruldu ve tüm iPhone’ların daha iyi olması için Apple’ın yüksek duvar ördüğü yazılım dünyası için yapılanlar tüm ayrıntılarıyla ortaya konuldu.

Nicholas Allegra, “Jailbreak’in bu noktada öldüğünü hissediyorum” dedi ve ekledi, “Jailbreak dünyasını canlandırmak tecrübeli bir öncünün ortaya çıkması bekleniyordu ancak en umut verici isim Luca Todesco bile bu yoldan çekildi” diyerek durumun umutsuz olduğunu vurguladı.

iPhone 10 yıl önce ortaya çıktığında üçüncü taraf uygulama desteği yoktu. Onunla bir oyunu oynamak bile mümkün değildi ancak comex (Nicholas Allegra), iPhone Dev Team (Apple’a bağlı değil) ve Saurik (Jay Freeman) gibi Jailbreaker’lar sayesinde, Apple’ın izni olmadan, Apple’ın akıllı telefonunun sahiplerine üçüncü parti uygulamaları yüklemelerinin önü açıldı.

Geçmiş dönemlerde yeni Jailbreak araçları, Apple’ın geliştiriciler ile kedi-fare oyunu oynamasına rağmen peşi sıra geliyorlardı. Günümüzde ise iPhone’un güvenliği o kadar üst düzeye ulaştı ki tam bir Jailbreak için birkaç değerli exploit (güvenlik açığı) bulmak gerekiyor. Böylesi bir emeğin karşılığında ise kullanıcılar tarafından yeterince maddi destek sağlanmıyor.

Röportajda Jay Freeman, Jailbreak devrinin bitmesi ile ilgili bazı noktalara değindi;

  1. Apple’ın artan güvenlik önlemleri,
  2. Apple’ın güvenlik açıkları karşılığında 1 milyon doları aşan ödemeler yapması,
  3. En iyi Jailbreaker’ların yüksek ücretli güvenlik işlerine yönelmeleri ve
  4. Bir iPhone’un Jailbreak yapılması durumunda olası güvenlik açıklarına maruz kaldığı bilincinin insanlar arasında yaygınlaşması.

Freeman, artık kullanıcıların Jailbreak’e olan ilgilerinin azaldığını ve zaten Jailbreak geliştiricilerinin sayısının oldukça düşük seviyelere ulaştığından bahsederek, Jailbreak devrinin artık bittiği konusunda emin olduğunu söyledi.

teknik destek

2 yorum

comments user
cem

forumlarda bu appleın bi oyunu falan filan diye çok film izleyen arkadaşlara selam olsun

comments user
Burak

Jailbreak dönemi bittiyse iPhone kullanmanında bi manası kalmadı demektir.

Yorumlar kapalı.