İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Japonya’daki Depremler iPhone 7 Üretimini Olumsuz Etkileyebilir

Japonya’yı vuran son depremler iPhone 7 tedarik zincirlerini etkilemiş olabilir. Bu depremler özellikle yeni iPhone’un kamera modülü üreticilerine zarar vermiş görünüyor.

Cumartesi günü meydana gelen güçlü depremler, ülkenin “Silikon Adası” olarak bilinen Kumamoto bölgesini vurdu. Apple’ın görüntü sensörleri üretimini yapan Sony’nin ana üretim üssü bu bölgede yer almakta.

Dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan sensör birimlerinden biri olan CMOS sensörlerinin üretimi de burada yapılmakta. Depremden sonra Sony üretim fabrikaları çevrimdışı kaldı.

Sony, iPhone 7’nin CMOS sensör ve kamera modülü üretimimde önemli bir rol oynuyor. Morgan Stanley analisti Yasemin Lu, eğer Sony gerekli çalışmaları yapmazsa iPhone 7 üretiminde gecikme yaşanabileceğini söyledi. Apple, bileşenleri için tedarikçi sayısını artırarak riski azaltmaya çalışsa da CMOS sensörlerinin tek üreticisi Sony olduğu için iPhone 7 kamera modülü konusunda sıkıntılar başlayabilir.

Bu deprem, iPhone 7 üretimini etkileyen ilk kez olumsuz gelişme değil. Şubat ayında iPhone 7’de kullanılacak olan A10 işlemciyi üretecek olan TSMC’nin fabrikaları da Tayvan’da gerçekleşen depremden etkilenmişti. Umarız bu olumsuz gelişmeler iPhone 7 üretimini etkilemez.