Karşınızda Dokunmatik Ekrana Sahip MacBook

dokunmatik-ekranli-macbook

Dokunmatik ekran kavramı bilgisayarlar üzerinde her geçen gün yaygınlaşıyor. İnsanların Apple’dan da bu yönde beklentileri yok değil. Mac’ler üzerine bu yönde bir talep mevcut.

teknik destek

Apple’ın bu beklentiyi tıpkı iPad Pro’da olduğu gibi gerçekleştirmesi söz konusu olabilir ama bunun bir kesin tarafı yok elbetteki. Bazı Apple fanları tarafından oluşturulan dokunmatik ekranlı MacBook bir diğer deyiş ile iMacPad macOS işletim sistemine sahip. Bunun için hazırlanan konsept tasarımda tüm detaylar gösteriliyor.

Dediğimiz gibi bu çalışmanın hedefi ve örnek aldığı cihaz doğrudan iPad Pro. Yerleşik bir klavye mevcut ancak istenilirse bu klavyeyi kullanmadan ekran kullanılabiliyor. Böylece bir bakıma Mac’lerin baştan aşağı yenilenmiş bir halini görüyoruz diyebiliriz.

Ancak bu aslında göründüğü kadar iyi bir fikir değil. Neden mi?

  • MacBook’ların sahip olduğu trackpad ile pek çok şey kolayca yapılabiliyor. Ama bunu dokunmatik bir ekran üzerinde yapmak ne kadar kolay olur meçhul.
  • iPad Pro sadece ekran ve metal gövdesi ile geliyor olsa da dokunmatik ekranlı MacBook’un metal gövdeli bir de klavyesi var. Bunun anlamı çok daha fazla ağırlık demek.
  • Kesinlikle kullanımı daha zor, daha ağır ve sıkıcı bir yapı söz konusu. Bunu bir bakışta anlamak güç ancak günlük kullanım deneyimleri ile zamanla görmek mümkün. Mevcut herhangi bir Mac veya iMac kullanıcısı emin olun bunu daha rahat anlayacaktır.
müşteri hizmetleri