Şimdi yükleniyor

Karşınızda, Gün Yüzüne Çıkmamış ilk iPhone Prototip Yazılımı: Acorn OS

ipod-iphone-prototipi

Karşınızda, Gün Yüzüne Çıkmamış ilk iPhone Prototip Yazılımı: Acorn OS

Orijinal, birinci nesil iPhone’un ilk prototipi, Sonny Dickson tarafından çevrimiçi olarak, Apple’ın cihaz üzerindeki test yazılım sürümünün yer aldığı şekli ile paylaşıldı. Prototip, alüminyum gövde, multi-touch ekran, 2G bağlantı ve Wi-Fi gibi birinci nesil iPhone’a benzer bazı özelliklere sahip ancak kullanıcı arayüzü doğrudan ilk iPod serisinin dokunma tekerleğinden oluşuyor.

teknik destek

“Acorn OS” olarak adlandırılan prototip yazılımı, ekranın alt tarafının yarısını kaplayan bir ekran üzerine yerleştirilmiş tıklama tekerleği ve üst yarısında bir menüyü içeriyor. Geri sarma, menü, oynatma / duraklatma ve hızlı ileri gibi düğmeler burada konumlandırılmış. Menüde “Sık Kullanılanlar”, “SMS”, “Müzik”, “Ayarlar” ve “Yenilikler” gibi seçenekler bulunuyor ve yukarı ve aşağı gitmek için tıklama tekerleğini kullanabiliyorsunuz. Bu tekerleğin bir orta kısmı ise herhangi bir eylemi onaylıyor, tıpkı iPod’daki gibi.

İlk prototip (test) iPhone’u, şu anda iOS olarak adlandırdığımız modern dokunmatik arayüz yerine, “Acorn OS” olarak adlandırılan bir işletim sistemini çalıştırıyordu (bu, dahili bir kod adıydı ve piyasaya sürülmüş olsaydı bu ismi muhafaza edip edemeyeceğini belli değildi).

Aygıt hakkında, bugün bildiğimiz şey iPhone’dan çok farklı olduğu gerçeği ve “Acorn OS” işletim sistemini çalıştıran çok az sayıda cihazın bulunduğunun yanı sıra, pek çoğunun yok edilip edilmediği bilinmiyor. Prototiplerin imhasına ilişkin belirli bir iş rolünün olduğu ise bir gerçek.

Dickson, 2006’da açılan ve yayınlanan “çok fonksiyonlu bir el tipi cihazı” için Apple’ın patentinin bu tür bir prototipin bir noktada mevcut olduğunu ve muhtemelen iPhone’un alternatif bir versiyonu olabileceğinin bir kanıtı olarak referans gösteriyor. Patent çizimlerinden birinde, bir tıklama tekerleği, önerilen bu cihaz için olası bir giriş yöntemi olarak görülebilir. Patentin özetinde, “en fazla sadece birkaç fiziksel düğme, anahtar bulunuyor ve böylece ekran boyutu büyük ölçüde artıyor” şeklinde bir açıklama yer alıyor.

Bugün sahip olduğumuz iOS’un şu anki sürümüne erişmek için Steve Jobs, başlangıçta iPod’un babası Tony Fadell ve Macintosh yürütme uzmanı Scott Forstall’ı, mümkün olan en iyi mobil işletim sistemini ortaya çıkarmak için baş-başa geçirme yarışmasına soktuğu iyi biliniyor. Bu iki takım Jobs’un iPhone için sahip olduğu çatışan bir fikri temsil ediyorlardı. iPod’un işletim sistemini geliştirmek ve Mac işletim sisteminin kompakt bir sürümünü ortaya koymaktı görevleri. Forstall’ın takımı yarışı kazandı ve bugünün paylaşılan bu prototipinin kaybedilen tarafın eserinin geride kalmış bir parçası olduğu belirtiliyor.

Sonny Dickson’ın web sitesinde iPod’dan ilham alınarak tasarlanan iPhone için daha fazla detay mevcut. Buradan devam ederek kontrol edebilirsiniz.

teknik destek