İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaybolan iPhone veya iPad’i Bulmak için Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Çok sevdiğiniz iPhone veya iPad‘inizi kaybettiğinizi varsayalım. Hatta daha da kötüsü birisinin çaldığını düşünelim. Her iki şekilde de çaresizlik içine düşebilir ve cihazınızı geri almak veya içindeki gizlilik arz eden verileri silmek isteyebilirsiniz. Neyse ki Apple gerek cihazınızı bulmanız gerekse cihazınızı kilitleyerek içindeki verileri silmenize olanak tanımış. iPhone kayboldu veya iPad kayboldu iPad / iPhone’ umu bul nasıl çalışır?

Aşağıdaki adımları izleyerek kaybolan veya çalınan MacBook cihazınızı da bulmanız mümkün.

iPhone’umu Bul veya Başka Bir İzleme Uygulaması Olmadan iPhone veya iPad Nasıl Bulunur?

iPhone’umu Bul uygulaması aslında sizin erişiminizi kolaylaştıran yardımcı bir uygulamadır. Bu uygulama iPhone veya iPad’inizde yüklü değilkende cihazınızı bu uygulama aracılığı ile bulabilirsiniz. Çünkü Apple bulut tabanlı bir sistem kullanmaktadır ve cihazınızın herhangi bir noktada internet bağlantısına sahip olması, Wi-Fi veya Hücresel Veri farketmez. Ancak baştan belirtmek isteriz ki cihazınızın ilk kurulumunda veya daha sonrasında “iPhone’u Bul / iPad’i Bul / Mac’imi Bul” seçeneğini aktifleştirmiş olmanız gerekiyor.

Eğer ki uygulama yüklü değil ve yukarıdaki belirttiğim seçeneğin aktif olduğundan eminseniz başka bir iOS cihaza “iPhone’umu Bul” uygulamasını indirin ve o kaybettiğiniz cihazınıza tanımlı olan Apple ID bilgilerinizi uygulama üzerinde kullanarak giriş yapın ve onu bulmayı deneyin.

Ayrıca uygulama yardımı ile cihazınızı kilitleyebilir, cihazınızın kaybolduğunu veya çalındığını belirten bir ekran mesajı gönderebilir veya tüm verilerinizi silebilirsiniz.

Pekala, Apple cihazınızı geri dönelim. İşte yapmanız gerekenler.

iCloud’a Giriş Yapın ve iPhone’u Bul Uygulamasını Kullanın

Öncelikle iCloud.com‘a Apple ID bilginizle giriş yapın. Ardından iPhone’u Bul seçeneğine gidin.

icloud-iphone-bul

Bu adımda iPhone, iPad veya Mac cihazınızı otomatik olarak konumlandırılır ve harita üzerinde görüntülenir. %2-%4 aralığında konum kayması söz konusu olabilir.

apple-cihaz-bulma

Bu adımdan sonra konumlandırılarak bulunan cihazınızı kayıp moduna alarak kilitleyebilir, ses çaldırabilir veya tüm içeriğinizi silebilirsiniz.

Umarız ki üstteki yöntem ile iPhone, iPad veya Mac’inizi bulabilirsiniz. Böyle bir durumda cihazınızı böyle basit bir şekilde bulmak fazlası ile iyi olacaktır. Böylece cihazınızı kayıp moduna alabilir, kaybolduğuna dair bir mesaj ve iletişim kurulabilmesi adına bir telefon numarası ekleyebilirsiniz. Bu da cihazınızın ekranına yansıtılır. Cihazınızı etkinleştirmek için kilit kodu devreye girer ve böylece cihazınızı bir süre güvene almış olabilirsiniz.

Eğer ki cihazınıza tekrar erişim sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız tüm verilerinizi silmek büyük bir yükü üstünüzden atmanız adına faydalı olacaktır.

Eğer ki cihazınızı yakınınızda bir yerde kaybettiğinizi düşünüyorsanız ve cihazınız sessiz modda ise ses çalmak bir çözüm olabilir ve yerini tespit edebilirsiniz.

Bu temelde kaybolan veya çalınan Apple cihazınıza yapmanız gereken şeydir. Özellikle kayıp cihazınızın açık bir şekilde internete bağlı olması gerektiğini unutmayın. Hücresel Veri kapatılmışsa ve Wi-Fi bağlı değilse iPhone’u Bul uygulamasını kullanamayacağınız unutmayın.

Bu aşamada tek umudunuz bekleyip, bulan veya çalan kişinin web bağlantısını aktif hale getirmesi olacaktır. Bu aşamada çevrimdışı olan cihazınız herhangi bir bağlantı sağlarsa Apple sizi haberdar edecektir.

iphone-bulma

Sorulan Bazı Sorular

Bu makaleyi yayınlamadan önce pek çok soru ile karşılaştık ve bu kapsamda sorulardan derlediklerimize cevap vermek istiyoruz.

1) iPhone’un İnternet Bağlantısı Yoksa veya Uçak Modunda ise Yine de Bulunabilir mi?

Eğer ki cihazınızın herhangi bir internet bağlantısı yoksa örneğin Google’a erişebilir miydiniz? Tabi ki hayır. Bu da konum bilgisi için geçerlidir. Böyle bir durumda ne yazık ki cihazınızı bulamazsınız.

Aynı şey uçak modu için de geçerlidir.

2) Birisi Konum Servislerini Kapatırsa Yine de iPhone Bulunabilir mi?

Neyseki yabancı birisi konum servislerini kapatsa bile Apple halen onu bulabilmenin önünü açmış durumda. iPhone’u Bul uygulaması ile yine de kayıp modunu aktif hale getirebilirsiniz. Bu uzaktan iPhone’unuzun konum hizmetlerini harekete geçirir ve cihazınızı hemen bulmanızın önünü açar.

3) iPhone Verilerimi Uzaktan Sildim Hala Onu Bulabilir Miyim?

Kötü haber. Ne yazık ki bulamazsınız. Artık Apple cihazınızı bulmanız mümkün olmayacaktır. Çünkü Apple ID bilgileriniz komple silinmiş olacak ve artık kaybolan veya çalınan Apple cihazınıza hiçbir şekilde erişim sağlayamazsınız.

Gerçekten bu makale ile kayıp iPhone, iPad veya Mac’inizi bulmanıza yardımcı olabilmişizdir. Eğer cihazınızı belirtilen yöntemlerden herhangi birisi ile bulursanız aşağıdaki yorum kısmından lütfen hikayenizi paylaşın. Bu gerçek anlamda mükemmel olurdu. Kaybolan iPhone bulma, kaybolan iPad’ i bulma veya çalınan iPhone bulma yazımız yararlı olmuştur umarız.

Bir yorum

  1. Kayitli Ürün Kayitli Ürün 6 Temmuz 2018

    Merhaba Sayfa Adminlerine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.çalınan macbook bulmak için veya macbook kaybolduğunda çalındığında güvende kalmak için size bir tavsiyemiz var. http://www.kayitliurun.com sitesi size kayıp ve çalıntı ürünüzü bulmanızda yardım eden bir site. Temel mantığı çalınmış yada kayıp olmuş eşya ve araçları araştıran bir firma.Sitemize girip bu işleri yapmamız için gerekli tüm belge ve pantentleri görebilirsiniz Dedektif gibi ama insan değil çalınan yada kayıp olan eşyaları buluyoruz. Ayrıca site sadece kayıp çalıntı eşya dışında. Kullanmakta olduğumuz eşyaları ve araçları da güvene almak için kendi adınıza kayıt edebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Tüm mağdurların dertlerine deva olmaya çalıyoruz. Üstelik tamamen “ÜCRETSİZ” İster mağdur olun ister tedbir alma amacı ile herkesi Kayıtlı Ürün Ailesine Bekliyoruz.

Yorumlar kapatıldı.