Kızının Çektiği Vlog Yüzünden Bir Apple Mühendisi İşinden Oldu!

Apple iPhone X

Apple’ın 27 Ekim’de ön siparişe çıkan iPhone X’i ile ilgili binlerce yerli ve yabancı video YouTube’da yer edinmiş durumda ve meraklı insanların merakını gidermek isteyen YouTuberlar bu konuda oldukça aktif bir şekilde içerik üretme telaşı içerisindeler.

teknik destek

Bu binlerce iPhone X videosu arasında en dikkat çekeni şüphesiz “Brooke Amelia Peterson” tarafından yayınlanan video oldu. Çünkü Brooke Amelia Peterson’ın babası Apple’da çalışan bir mühendisti ve muhtemelen iPhone X’in özelliklerini deneme, test etme amacıyla Apple tarafından görevlendirilmişti.

Brooke Amelia Peterson’ın annesi ile birlikte babasını California Cupertino’daki 1 Infinite Loop kampüsünde ziyaret etmesi ve bu ziyaretini video olarak kaydedip bu videoyu herkese açık olarak YouTube’da paylaşması ile başlayan süreçte her şey normal gibi görünüyordu ama aslında normal olmayan pek çok şey vardı: Bir Apple mühendisi çok normalmiş gibi iPhone X’i elinde tutuyor, Apple Pay özelliğini kullanarak ödeme yapıyor ve kızı iPhone X’i eline alıp pek çok özelliğini deneyimleyip tüm bunları videoya kaydediyor ve YouTube’da herkese açık olarak paylaşıyordu.

Brooke Amelia Peterson için basit bir vlog olarak görülebilecek olan video YouTube’da trendler listesine girdi. Bizim de haberini yaptığımız bu vlog (ilgili haber), milyonlarca insana ulaştı ve doğal olarak Apple yönetiminin de gözünden kaçmadı. 4 gün önce yayınlanan bu video, yayınlanmasından kısa bir süre sonra YouTube’dan kaldırıldı. Elbetteki videonun Brooke Amelia Peterson tarafından kaldırılması bir anlam ifade etmiyordu. Çünkü bir kere YouTube’da yayınlanmıştı. Aşağıdaki örnektede görüleceği üzere, kaldırılan bu video pek çok kanal tarafından yeniden YouTube’a yüklendi.

https://www.youtube.com/watch?v=RBeD8E2xxck

Brooke Amelia Peterson tarafından paylaşılan yeni bir videoda, videonun yayınlanması sonrası tüm yaşananlar ortaya çıktı. Apple’ın şirket sırlarına aykırı hareket etmesini gerekçe göstererek babasının işine son verildiğini söyleyen kız, ağlayarak babasının işini iyi yapan bir mühendis olduğunu ve Apple’ın onu affetmesini istiyor.

https://youtu.be/XQzGKwjr_js

Apple’ın bu tutumu karşısında pek çok kişi şirketi haklı bulurken, şirket sırlarının böyle basit bir şekilde dışavurulmasının ve en önemlisi eğlence ile işin karıştırılmasının etik olmadığını düşündüklerini söylüyorlar. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorum yaparak bizimle paylaşın.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. Birinin isine son verilmesi uzucu olsada Apple kararinda hakli boyle bir harekete musama gosterirse sonunu alamaz

Comments are closed.