Kulaklık Jakının Kaldırılması iPhone 7 Satışlarını Etkiledi mi?

IMG_0245

Apple’ın kulaklık jakını iPhone 7’den çıkardığı ilk kez söylendiğinde (geçen yıl Kasım ayı), büyük tepki almıştı. Bazı sitelerde açılan imza kampanyasına bir kaç günde 200.000 den fazla imza toplanmıştı.

Apple, bu radikal değişikliği yine de gerçekleştirdi. Bu büyük cesaret yine Apple’ın satışlarını etkilemedi. iPhone 7’nin piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra ortaya çıkan rakamlar bunu kanıtlıyor.

Pazar araştırması firması Kantar Worldpanel’e göre kulaklık girişinin kaldırılması ABD’li iPhone tüketicileri için bir sorun teşkil etmedi. Üç ay içinde ABD telefon satışlarının % 10,6’sı iPhone’a ait. iPhone, ABD’de en çok satılan akıllı telefon.

IMG_0244

iPhone 7 Plus, dönem boyunca %5.3’lük oranla en çok satan telefon oldu. iPhone 6s ikinci ve Samsung Galaxy S7’de üçüncü sırada.

Kantar, iPhone’un pazar payının ABD’de bir önceki yılın aynı dönemine göre % 33.5’ten % 40.5’e yükseldiğini açıkladı. Bu % 7’lik artış iPhone’u Ocak 2015’ten bu yana ABD’deki en yüksek noktasına uzlaştırdı.

Kantar iPhone’un ABD’de böyle kazançlar sağlamasında açıkça söylemese de, Samsung’un Galaxy Note 7’deki çöküşün bunda etkili olduğu açık.

3 Comments

  1. Bir az zor olacak ama alışacağız.
    Ben de alışıp alışamayacağımdan bazen emin olamıyorum ama ne oluyorsa iyiliğe doğru oluyor.
    Alışacağız…

Comments are closed.