İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kullanıcı Verilerini Doğrudan Kayıt Altına Almayan Tek Büyük Tarayıcı: Safari

iOS için Chrome ve Firefox gibi büyük tarayıcılar etkin bir şekilde kullanıcılara hizmet verirlerken bazı şeyleri gözardı ediyorlar. Özellikle gizlilik konusunda reklam verenler için büyük bir gizlilik zaafiyeti söz konusu.

teknik destek

iOS için Google Chrome bu konuda açık olduğunu ve kullanıcılarının verilerinin izlenemez olduğunu iddia etse de sanılanın tam aksine bir hizmet yapısına sahip. Reklam verenler için kullanıcıların hemen hemen her hareketi kayıt altına alınıyor ve maksimum etkileşimli reklam hizmetinin sunulması sağlanıyor.

Firefox‘da ise durum yine benzer. Doğrudan bir kullanıcı verisi izlemesi söz konusu değil ancak kullanıcıların gizliliği açısından izlenmemek gibi bir aktivite de söz konusu değil. Yani Firefox bu konuda herhangi bir garanti sunmuyor.

Google yavaş yavaş iOS kullanıcılarına güncellemeler veriyor. Chrome’un en yeni sürümünde veri tasarrufu içinde çerez ayarları, kodlama ve kurumsal desteğin otomatik olarak algılanma özelliği devre dışı bırakıldı.

Chrome’daki bu değişimin nedeni ise iOS 8’e kadar uzanıyor. Apple iOS 8 ve sonrasında WKWebView API parçacığını açık hale getirdi. Bu da Google’ın Safari‘ye eş bir internet tarayıcısının ortaya koymasının önünü açtı. Daha önce Apple‘ın sınırlamaları ile Safari daha bir ön plana çıkıyor ve üçüncü taraf tarayıcılar sönük kalıyorlardı.

Google iOS için yeni Chrome güncellemesi notlarında, tarayıcının %70 oranında sorunlarından ve eklentilerinden kurtarıldığı belirtiliyor. Ancak bu hikayenin arkasında başka bir hikaye mevcut.

Google iOS kullanıcıları için hız ve istikrar adına gizliliğini feda etmeye karar vermiş olabilir ancak bu göründüğü gibi değil. Kullanıcı hareketlerinin izlenmesi ve kayıt altına alınması oldukça kötü bir şey. Bu şüphesiz böyle. Google bunu yaparken reklam verenlerine “tarayıcı takibi yapmayınız” dese de aslında minik bir mesaj göz kırpıyor ve reklam verenlerinin bu isteğini göz ardı ediyor.

Safari ise bu konuda oldukça temiz ve tek başına ayakta duruyor denilebilir. iOS’da Chrome ile aynı temeller üzerinde ayakta duruyor olsa da Apple’ın özel avantajlarını kullanıyor. Safari, Chrome ve Firefox‘un aksine, Safari’de bu daha zor. Safari kullanıcı verilerini izlemek isteyen web sitelerine bir istek gönderiyor ve bu temel nokta oluyor. Bu noktadan itibaren web sitesi Safari’ye kullanıcı verilerini değiştirme yetkisi vermezse Safari bu isteği reddetiyor ve kullanıcı gizliliği tam olarak sağlanmış oluyor.

Eğer iOS’ta gerçekten Safari gibi bir veri izlemelerini kapatabileceğiniz, alternatif bir tarayıcı arıyorsanız en iyi seçenek ne yazık ki Chrome olacaktır. Chrome’da gizli bir pencere kullanmak verilerinizin izlenmesinin önüne geçecektir. Tabi ki bunun nispeten böyle olacağının altını çizelim…

Her ne olursa olsun, gerek gizlilik gerek veri kullanımı gerekse pil performansı adına iOS kullanıcılarının tercihi Safari’den yana olmalıdır.

müşteri hizmetleri