İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kullanıcılar Face ID Verilerinin Gizliliği Konusunda Endişeliler!

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ve Demokrasi ve Teknoloji Merkezi bugün, Apple’ın yüz tanıma teknolojisi Face ID ile ilgili kaygılarını yeniden dile getirdiler. Özellikle, gizlilik haklarını savunan gruplar, yeni akıllı telefonun yüz tanıma teknolojisinin bazı verilerinin eğlence içerikli uygulama oluşturmak isteyen geliştiriciler tarafından kullanılabileceği konusundan rahatsızlık duyuyorlar.

iPhone X’in kilidini açmak için kullanıcının yüzüne ait veriler güvenli bir şekilde cihazın kendisinde, özel bir alanda saklanıyor ve kesinlikle iCloud’a yüklenmiyor. Bununla birlikte Reuters tarafından ulaşılan bir kullanım sözleşmesinde yer alan hükümlere göre, Apple, uygulama geliştiricilerinin bu verilerin bir kısmına “kullanıcının izini sürmedikleri ve verileri üçüncü şahıslarla paylaşmadıkları sürece” ulaşmasına izin verecek. Bu, iPhone X’in ön kamerasını kullanmak isteyen uygulama geliştiricilerinin kullanıcının kabaca bir yüz haritasını almanın yanı sıra 50’den fazla yüz ifadesini de alabilecekleri anlamına geliyor.

Geliştiricilerin bu verileri kendi sunucularında saklayabilecekleri ve kullanıcının ne sıklıkla gülümsediği, ne sıklıkla göz kırptığı gibi tanımlamaları yapabilmelerini sağlamak için kullanacakları söyleniyor. Güvenlik araştırmacılarına gönderilen Face ID ile ilgili bir belgeye göre, bu veriler, bir kullanıcının yüzüne ait verilerin bir bölümüne erişip kendi sunucularında saklama kolaylığını sağlayacak.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin kıdemli politika analisti Jay Stanley’e göre, bir akıllı telefonun kilidini açma konusunda yüz tanımayı çevreleyen gizlilik sorunları “aşırı tehlikeli” bir hal aldı. Stanley, “gerçek gizlilikle ilgili sorunların üçüncü taraf geliştiricilerin erişimi ile ne ilgisi var?” diyerek tepkilerini dile getirdi. Bu bağlamda Face ID ile ilgilenen uzmanlar “hükümet gözetimi” konusunda endişeli değiller ancak pazarlamacılar ve reklam verenlerin, kullanıcıların reklamlarına nasıl tepki verdiğini izlemek isteyebileceklerinden endişe duyuyorlar.

Apple, reklamcılık ve pazarlama için yüz verileri kullanan geliştiricilere karşı katı politikalar uygulayacak ancak söz konusu gruplar, uygulama geliştiricilerinin kullanıcının yüz verilerini iPhone X’ten aldıktan sonra Apple’ın bu noktada nasıl denetleme yapacağından endişe duyuyorlar. Stanley, Apple için zor bölümün “bu politikaları ihlal edebilecek uygulamaları ve uygulama geliştiricileri bulmak olacaktır” diyor.

Piyasaya çıkışı öncesini iPhone X’i inceleme fırsatı bulan uzmanlar, Face ID’nin oldukça iyi çalıştığı konusunda hemfikirler. Hatta Face ID’yi aldatmak için büyük çaba gösteriliyor ancak Face ID çoğu durumda aldatılamayacak kadar iyi çalışıyor ve tam güvenlik sunuyor.

Face ID’nin güvenlik ve gizlilik konusunda müşterileri rahatlatmak isteyen Apple, Eylül ayında Face ID’nin tüm özelliklerini, neler yapıp neler yapamadığını gösteren bir güvenlik dökümanını paylaşmıştı. Bu dökümana rağmen pek çok müşterinin tatmin olmadığı ve halen müşterilerin güvenlik ve gizlilik konusunda endişeli oldukları görülüyor.