İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kur artışı Apple ürünlerini etkiledi mi?

Merhaba değerli AppleFoni okuyucuları, bu yazımızda sizlere ülkemizde sürekli gözle görülen gerek Dolar ve Euro’nun artışları üzerine “Kur artışı Apple ürünlerini etkiledi mi?” makalesinde sizlerin merak ettiği soruları cevaplayacak ve fikir sahibi olmanızı sağlayacağız.

teknik destek

Yurt dışından ülkemize Dolar bazında ithal edilen Apple ürünleri, ülkemizde ithal edilen rakamın kur fiyatıyla şekilleniyor ve KDV fiyatıda eklenerek insanlara satışı sunuluyor. Peki yükselen kur Apple ürünlerini etkiledi mi? Apple ürünleri 1-2 ay içerisinde fiyatları artacak mı yoksa yeni yıl sonrasında sabit kur üzerinden mi satışa devam edecek?

Ülkemize ithal edilen bir çok ürün sabit kur üzerinden ithal edilmekte. Yurt dışından Apple ürünlerini bir firma, yurt dışındaki firma ile anlaşarak o rakam üzerinden ithal etmekte ve mağazalarda KDV eklenmiş fiyatıyla sunulmakta.

Kur son 1 ayda oldukça yükseklere çıktı fakat mağazalara baktığımızda ürünlerin fiyatlarında oynama olmadığını arada 50-100TL gidip geldiğini kampanyalara göre daha yüksek düşüşlerde olduğunu görebiliriz. Bu durum şirketlerin daha önceden aldıkları ürünleri hemen tüketmek amacıyla olduğunu düşünsekte kurun sabitlenmeyişi ve sürekli artışı ya da düşüşü ile birlikte bunun 1-2 aylık bir süreç olduğunu söylememiz doğru bir yaklaşım olabilir.

Açık bir dille anlatacak olursak, Dolar dün 4,60 iken bugün 4,90 olursa şirketler günlük Apple cihazlarına fiyat arttırımı uygulayamazlar. Belirli bir sabit kur üzerinden fiyatları eklenir ve kur sabitlenene kadar bu şekilde devam etmektedir. sKur genel bazda Apple ürünlerini etkilemiş olsa da bu kullanıcılara 2-3 ay sonrasında yansıyacak.

teknik destek