Kuzey Kore’nin OS X Klonu İşletim Sistemi Tam Diktatör Rejime Uygun Şekilde Çalışıyor

Cydia Tweak’leri – iOS 11.3.1 Electra Jailbreak

Kuzey Kore’nin Mac OS X’i klonlayarak ve kendilerine göre dizayn ederek Linux temelinde kullandıkları uzun zamandır bilinen bir gerçek. Ve risk raporlarına göre bu işletim sistemi endişe verici bir yapıya sahip.

teknik destek

Apple tarihi boyunca kullanıcı gizliliğine büyük önem vermiş bir şirket. Hal böyle olunca hiç bir Apple yazılımının dışarıya sızdırılması veya içeriğine erişilmesinin önü hiç bir zaman açılmadı ve gizlilik hep ön planda tutuldu.

Ancak Kuzey Kore’nin Linux tabanlı Red Star OS gerek yapısı gerek tasarımı ile OS X’e benziyor. Üstelik Kuzey Kore bunu diktatör rejimine uygun bir şekilde kullanmaktan çekinmiyor.

Red Star OS üzerinde belgeler, multi medya dosyaları ve kullanılabilir diğer dosya türleri takip edilebiliyor ve casusluk için kullanılabiliyor. Güvenlik araştırmalarından çıkan rapor şok edici durumda.

Kuzey Kore’nin Apple’ın OS X işletim sistemini klonlamasının yanında işletim sistemini casus bir araç gibi kullanması tepki çekmiş durumda. Şirketlerin Kuzey Kore’ye karşın daha üst düzey önlem alamarı bekleniyor. Özellikle de Apple’ın.

müşteri hizmetleri