Mac’te Gizli Dosyaları ve Klasörleri Hızlıca Görüntüleme Yöntemi!

macOS Mojave Çıktı!

Mac’te gizli dosyaları görüntülemenin çeşitli yolları vardır. Özellikle belirli bir sistem dosyasını düzenlemeniz veya uygulamaların biri tarafından oluşturulan bir dosya içeriğine ulaşmak isterseniz gizli dosyaları görüntülemek oldukça önemli hal almaktadır.

teknik destek <

Mac’te gizli dosyaları göstermek için çoğunlukla önerilen yöntem Terminal’i kullanmanız ve ilgili kodları yürütmenizdir. Gizli dosyaları görüntülemek için oldukça iyi bilinen yöntem şu şekildedir;

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE ; killall Finder

Gizli dosyaları görüntülemeyi etkinleştirdikten sonra tüm gizli dosyalar görünür hale gelecektir ve bu da kimi zaman kafa karışıklığına neden olabilir. Gizli dosyaları eskisi gibi yeniden gizli hale getirmek için Terminal’e yukarıdaki kodun benzerini yapıştırmak ve yürütmek yeterli olmaktadır.

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE ; killall Finder

Yukarıdaki geleneksel yöntemi göz önüne aldığınızda, Mac’te gizli dosyaları görüntülemenin tahmin edildiğinden daha zor olduğunu düşünebilirsiniz. Özellikle de Windows PC’lere kıyasla oldukça zor görünüyor olabilir ancak aslında daha hızlı bir yöntem var.

Mac Gizli Klasörleri ve Dosyaları Görüntüleme

1 Öncelikle gizli dosyaları veya klasörleri görüntülemek istediğiniz içeriği Finder penceresinde açın. Bu yöntem masaüstünde de çalışmaktadır.

2 Aşağıdaki tuş kombinasyonunu kullanın. Tüm tuşlara birlikte basmalısınız.

⌘ + ⇧ + . (cmd + shift + nokta)

3 Gizli klasörlerin ve dosyaların görüntülenebilir hale geldiğini görebilirsiniz.

4 Dosyaları veya klasörleri yeniden gizli hale getirmek için aynı tuş kombinasyonunu kullanmanız yeterli.

Bu, şimdiye kadar Mac’teki gizli dosyaları ve klasörleri görüntülemenin en kolay yoludur ve ciddi anlamda işinizi hızlandıracaktır.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.