Mac’te Uygulama Kaldırma/Silme Nasıl Yapılır?

Ekran Resmi 2015-12-21 18.45.06

Mac’e uygulama yüklemek her ne kadar kolaysa herhangi bir uygulamayı kaldırmakta işte o kadar kolay. Bugün sizlerle Mac’te uygulama nasıl kaldırılır bunu paylaşacağız.

teknik destek <

Öncelikle Mac App Store veya başka bir kaynaktan uygulama indirdiğinizi düşünelim. Bu tip uygulamalar “Launchpad” üzerinde anında gözükecektir. Anlatım boyunca “The Unarchiver” uygulamasını kullanacağız ve anlatımımızı bu uygulama üzerinden yapacağız.

Öncelikle Mac’inize yüklediğiniz bu uygulamayı kaldırmak için Launchpad’inize gidin ve tıpkı iPhone’da olduğu gibi ekrana uzun süreli basın. Mac’te bunu tracpad ile uzun süre uygulama üzerine tıklama yaparak yapabilirsiniz. Ardından uygulamaların hareket etmeye başladığını ve sol üst köşesinde (x) işaretinin çıktığını göreceksiniz.

Ekran Resmi 2015-12-21 18.42.28

Bu aşamada uygulamayı rahatlıkla Launchpad üzerinden (x) işaretine tıklayarak kaldırabilirsiniz.

Ancak kimi uygulamaların, yukarıdaki resimde görülen “Spotify” uygulaması gibi, -özellikle Mac App Store üzerinden yüklenmeyen uygulamalar- kaldırılması Launchpad üzerinden mümkün olmuyor. Bu tip durumlarda Finder’a sağ tıklayın ve “Yeni Finder Penceresi” seçeneğine tıklayarak devam edin. Açılan pencerenin sol tarafındaki alandan “Uygulamalar” alanına tıklayın. Bu aşamada Mac’inizdeki tüm uygulamaları görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-12-21 18.45.06

Ekran Resmi 2015-12-21 18.45.23

Şimdi kaldırmak istediğiniz uygulamayı tutarak “Çöp Sepeti”ne sürükleyebilirsiniz. İşte hepsi bu kadar! Launchpad üzerinden kaldırılabilen veya kaldırılmayan her ne uygulama varsa bu şekilde hızlı ve basit bir şekilde kaldırabilirsiniz.

müşteri hizmetleri

3 Comments

  1. Merhaba
    Iphoto uyugulamasi Mac tamamen kapatsam bile gunlerdir kapanmiyor. Uygulamayi kaldiramaya calistim o da ise yaramadi. Bu sebepten dolayi iphone daki h’cb’r fotografi da transfer edemiyorum, oylece dondu kaldi uygulama. Yardimci olabilir misiniz?

  2. Teşekkür ederim kolay ama bir o kadar dert yaratan bir konuyu aydınlattığınız için

Comments are closed.