Mac Satışları Hayal Kırıklığı Yarattı!

Mac Satışları Hayal Kırıklığı Yarattı!

Apple, 2018 üçüncü çeyrek mali raporunu paylaştı ve 3.72 milyon Mac satışının gerçekleştiğini açıkladı. Apple, 2013 senesinden günümüze dek 4 milyonun altına ilk defa düştü ve en az Mac satışını yaptı.

teknik destek <

Şirket, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4.29 milyon Mac satışı gerçekleştirmişti. Bu senenin üçüncü çeyreğindeki satışlar, yıllık bazda bakıldığında %13 gibi bir düşüşü işaret ediyor. Satışların düşüşüyle beraber Mac gelirleri de %5 azaldı.

Kullanıcıların iPad ve iPhone modellerine olan ilgisinin yanında Mac’e karşı olan ilgisizlik dikkatlerden kaçmıyor. Apple’ın gelirinin %65’ini iPad ve iPhone modelleri oluşturuyor. Mac satışları ise %10’luk bir gelir kaynağı!

Mac Satışları Hayal Kırıklığı Yarattı!

Mac satışlarının düşüş göstermesinin en önemli nedenlerinden biri cihazların eskimiş olarak görülmesi, iMac Pro haricinde, üçüncü çeyrekte hiçbir Mac modeli 2017 senesinden önce yenilenmemişti. MacBook Pro yakın bir tarihte yenilenmiş olsa da üçüncü çeyreğe yetiştirilemedi.

Firma, geçtiğimiz yılın verilerini paylaştığında, aktif Mac’lerin sayısının geçmiş yılın aynı dönemine kıyasla çift haneli bir büyüme yaşadığını söylemişti. Bu sene böyle bir büyüme meydana gelmedi.

müşteri hizmetleri