Macbook Pro (15 inç) ve Microsoft Surface Book i7 Karşılaştırması

en-intl-xl-surface-book-2016-refresh-cr9-00001-rm5-mnco-tile

Teknoloji kamuoyu tarafından son günlerin en çok konuşulan iki ürünü ile karşınızdayız. Üst düzey performansı, ince ve hafif yapısı ile ön plana çıkan Macbook Pro, Microsoft tarafından üretilen Microsoft Surface Book i7’ye karşı! Ayrı ayrı yazılımlara sahip olan bu iki ürünün kıyaslanması oldukça güç fakat imkansız değil.

 Dış Tasarım

Yeni Macbook Pro ilk olarak Touch bar özelliği ile dikkat çekiyor. OLED ekranlı bir kontrol paneli olarak açıklanabilecek olan bu fonksiyon sayesinde Macbook Pro kullanıcıları birçok işlemi pratik bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Bu pratiklik Macbook Pro’yu Microsoft Surface Book i7’ye karşı güçlendiriyor. Buna ek olarak TouchPad kısmının da önceki serilere göre daha geniş olarak tasarlanması Macbook Pro’yu daha kullanışlı kılan bir diğer faktör olarak göze çarpıyor. Ayrıca ince ve hafif bir tasarıma sahip olan Macbook, bu yönüyle etkileyici bir görünüme sahip.

apple-may-announce-new-macbooks-during-wwdc-2016

Yenilenmiş Microsoft Surface Book i7’nin tasarımı ile ilgili söylenecek çok şey var! Microsoft’a özgü şık bir tasarıma sahip olan bu cihazın aynı zamanda bir tablet olarak kullanılabiliyor olması Macbook’a karşı büyük bir avantaj. Ayrıca 13 inçlik ebatı, ince ve hafif tasarımı ile bu konuda Macbook ile kıyaslanabilecek bir düzeyde. Hatta Microsoft tarafından ”dünyanın en güçlü ince bilgisayarı” olarak lanse ediliyor.

Ekran Özellikleri

Ekran alanında da iki ürün arasında büyük bir rekabetin olduğunu söylemek mümkün. Macbook Pro 15 inçlik modeli bir önceki Macbook Pro serisine göre %67 daha fazla parlaklık ve kontrast sunuyor. Ayrıca %25 daha fazla renk seçeneği sağlıyor. Tüm bu özellikler Macbook Pro’da yer alan Polaris mimarisi sahip olan Radeon Pro 450 grafik birimi ile sağlanıyor. Bu durum Apple’ın en az Microsoft kadar iyi bir ekran teknolojisi kullanabildiğini gösteriyor.

microsoft-surface-book-i7-tanitildi

Microsoft Surface Book i7 ekran açısından son derece etkileyici bir tablo sunuyor. Cihazın üretiminde Nvidia GeForce GTX 965M ekran kartı tercih edilmiş. Bu durum Nvidia ekran teknolojisinin bir zirvesi olarak değerlendirilebilir. Ayrıca Microsoft Surface Book i7’nin bir oyun bilgisayarı olarak son derece etkili bir ekran kartına sahip olduğunu söylemek mümkün. Tüm bunlar göz önüne alındığında ekran konusunda Microsoft cephesinin daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Performans

Macbook Pro (15 inç) için 6. nesil Intel i7 işlemci kullanılmış. Ayrıca normal bir sabit diske göre 100 kat daha hızlı olan SSD kullanılmış durumda. Macbook Pro (15 inç) için 16 GB RAM kullanılması her ne kadar bazı eleştiriler alsa da OS X işletim sistemine sahip bir cihaz için bu seviye gerçekten idealin üzerinde.

macbook_pro_15in_specs

Microsoft Surface Book i7 için 6. nesil Skylake mimarisine sahip core i7 işlemci tercih edilmiş. Bu tercihte cihazın düşük güç tüketiminin sağlanmasının önemli bir payı var. Ayrıca çabuk ısınmaları önleyici bir işlemci mimarinin kullanıldığını söylemek mümkün. RAM kapasitesine gelindiğinde bizleri üç farklı konfigürasyon bekliyor. Bunlar 8GB RAM ve 256 GB’lık SSD diskli sürüm, 16GB RAM ve 512GB’lık SSD, 16GB RAM ve 1TB’lık SSD diskli versiyon şeklinde sıralanıyor.

 Fiyat Karşılaştırması

Apple, 15 inçlik yeni Macbook Pro için 9.499 TL ve 11.099 TL olmak üzere iki farklı fiyat seçeneği sunuyor. 9.499 TL olan üründe 2.6 GHz işlemci/256 GB SSD kapasite mevcutken, 11.099 TL fiyat etiketine sahip olan diğer ürün seçeneği için 2.7 GHz işlemci/512 SSD kapasite tercih edilmiş.

Microsoft Surface Book i7 için üç farklı fiyat seçeneği sunulmuş durumda. 8 GB RAM ve 256 GB SSD kapasiteye sahip diskli sürüm 2399 dolar (7436 TL), 16 GB RAM ve 512 GB kapasiteye sahip SSD diskli sürüm 2799 dolar (8676 TL), 16 GB RAM ve 1 TB kapasiteye sahip SSD diskli versiyonu ise tam 3299 (10.226 TL) dolardan satışa çıkarılmış durumda.

Sayısal veriler göz önüne alınarak iki ürün arasında gerçekleştirilen karşılaştırma ile ilgili %100’lük bir sonuç vermek mümkün olmaz. Ancak iki cihazın da birbirlerine üstün diyebileceğimiz noktaları var. Bu durum ürünlerin kullanılmasıyla birlikte daha da netleşecektir.