MacBook Pro mu MacBook Air mi? Detaylı Karşılaştırma (2017)

MacBook Air mi MacBook Pro mu

Yeni bir Mac satın almayı düşünüyor ve MacBook Pro ile MacBook Air arasında kalıp, hangisini satın almanız gerektiğine bir türlü karar veremiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

teknik destek

Tecrübeli Mac kullanıcıları zaten böyle bir karşılaştırmanın bir yerde yapılamayacağını bilirler ancak bilmeyenler için neyin ne olduğunu tüm hatları ile ortaya koymaya çalışacağız.

[toc]

MacBook Pro mu yoksa MacBook Air mi?

MacBook Air’in inceliği, zarif tasarımı, pil ömrü ve özellikle de fiyatı genelde kullanıcıları ilk bakışta cezbeder ancak bu inceliğin ve zarif tasarımın altında yatan birtakım eksiklikler var.

En son Mayıs 2017’de donanımsal olarak yenilenen MacBook Air’i Apple, “Büyük işler için büyük güç. Hem de tüm gün.” sloganı ile öne çıkarıyor. Haksız da sayılmaz. Çünkü MacBook Air, kullanımda 12 saate kadar ve beklemede 30 güne kadar pil ömrü sunar. Eh, inceliği ve hafifliği sayesinde onu yanınızda taşımak bir kitap taşımakla eşdeğerdir. Bu da onu eşsiz kılar.

MacBook Pro ise 10 saate kadar pil ömrü sunan, Apple’ın deyişi ile “Dahiyane bir dokunuş.”dur. Tasarımı bakımından MacBook Air’den geri kalır yanı yoktur ancak daha kalın ve daha ağır olması üstelik fiyatının daha pahalı olması biraz düşündürücüdür.

Bu yüzden, Apple’ın öne çıkan iki Mac modelini tüm hatları ile karşı karşıya getireceğiz ve bu şekilde karar vermenizi kolaylaştırmış olacağız.

Ekran

MacBook Pro ile MacBook Air arasındaki en önemli fark ekrandır. Her ikisinin de ekranı diğer PC’lere göre çok daha iyidir ancak MacBook Pro’nun Air’de dahil olmak üzere daha iyi bir ekrana sahip olduğu açık. Çünkü MacBook Pro 500 nit “Retina” ekrana sahiptir. Bu ekran onu, şimdiye kadarki en canlı, en renkli Mac dizüstü bilgisayarı yapıyor.

MacBook Pro’nun Ekranı

MacBook Pro

Şu anda MacBook Pro iki farklı ekran boyutu ile satın alınabiliyor; 13 inç ve 15 inç.

13 inç MacBook Pro: IPS teknolojisine sahip 13.3 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı ekrana sahip. Bu ekran milyonlarca renk desteği sunuyor ve inç başına 227 piksel yoğunlukla 2560 x 1600 özgün çözünürlük vadediyor.

15 inç MacBook Pro: IPS teknolojisine sahip 15.4 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı ekrana sahip. Bu ekran milyonlarca renk desteği sunuyor ve inç başına 220 piksel yoğunlukla 2880 x 1800 özgün çözünürlük sunuluyor.

MacBook Air’in Ekranı

13 inç MacBook Air

MacBook Air ise şu anda sadece 13 inçlik bir ekran ile satılıyor.

13 inç MacBook Air: Milyonlarca rengi destekleyen 13.3 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı parlak geniş ekrana sahip ve 16:10 en/boy oranında 1440 x 900 piksel çözünürlük sunuyor.

Buradan çıkartılacak sonuç, MacBook Pro’nun MacBook Air’e göre her iki ekran boyutunda da daha iyi bir ekrana sahip olduğudur. Bir tasarımcı değilseniz elbetteki ekran çözünürlüğü veya canlı renkler sizi alakadar etmiyor olabilir ki haklısınızda. Öyleyse, bunu pas geçip karar vermek için bir sonraki başlığa geçebilirsiniz.

İşlemci

Apple, MacBook Pro’yu gerçektende de adı gibi profesyonel kullanıcılar için tasarlar. Bu nedenle MacBook Pro, işlemci ve beraberinde performans konusunda MacBook Air’e göre ön plana çıkmaktadır.

MacBook Pro İşlemci

MacBook Pro İşlemci

MacBook Pro’da gelişmiş Touch Bar özelliğine yer veren Apple, 13 inç MacBook Pro’da işlemciyi Touch Bar özellikli veya özelliksiz olarak iki tipte sunuyor.

 • Touch Bar özelliksiz 13 inç MacBook Pro: Standart olarak 2.3 GHz çift çekirdekli Intel Core i5, 3.6 GHz’e kadar Turbo Boost ve 64 MB eDRAM yer alıyor ve 2.5 GHz çift çekirdekli Intel Core i7, 4.0 GHz’e kadar Turbo Boost ve 64 MB eDRAM ile yapılandırılabiliyor.
 • Touch Bar özellikli 13 inç MacBook Pro: Standart olarak 3.1 GHz çift çekirdekli Intel Core i5, 3.5 GHz’e kadar Turbo Boost ve 64 MB eDRAM yer alıyor ve 3.3 GHz çift çekirdekli Intel Core i5, 3.7 GHz’e kadar Turbo Boost ve 64 MB eDRAM veya 3.5 GHz çift çekirdekli Intel Core i7, 4.0 GHz’e kadar Turbo Boost ve 64 MB eDRAM ile yapılandırılabiliyor.

15 inç MacBook Pro’da ise Touch Bar özelliği standart olarak sunuluyor ancak işlemci 2.8 GHz ve 2.9 GHz olarak iki tipte sunuluyor.

 • 2.8 GHz 15 inç MacBook Pro: Standart olarak 2.8 GHz dört çekirdekli Intel Core i7, 3.8 GHz’e kadar Turbo Boost ve 6 MB paylaşımlı L3 önbellek yer alıyor ve 3.1 GHz dört Intel Core i7, 4.1 GHz’e kadar Turbo Boost ve 8 MB paylaşımlı L3 önbellek ile yapılandırılabilir.
 • 2.9 GHz 15 inç MacBook Pro: Standart olarak 2.9 GHz dört çekirdekli Intel Core i7, 3.9 GHz’e kadar Turbo Boost ve 8 MB paylaşımlı L3 önbellek yer alıyor ve 3.1 GHz dört çekirdekli Intel Core i7, 4.1 GHz’e kadar Turbo Boost ve 8 MB paylaşımlı L3 önbellek ile yapılandırılabiliyor.

MacBook Air İşlemci

MacBook Air İşlemci

13 inç MacBook Air için ise işler daha basit tutuluyor.

 • 13 inç MacBook Air: Standart olarak 1.8 GHz çift çekirdekli Intel Core i5, 2.9 GHz’e kadar Turbo Boost ve 3 MB paylaşımlı L3 önbellek yer alıyor ve 2.2 GHz çift çekirdekli Intel Core i7, 3.2 GHz’e kadar Turbo Boost ve 4 MB paylaşımlı L3 önbellek ile yapılandırılabiliyor.

SSD Depolama

Apple, Mac’lerinde standart olarak SSD depolama birimine yer veriyor ve SSD teknolojisinin mevcut durumu göz önüne alındığında Mac’lerde yüksek kapasiteleri görmek biraz zor oluyor. Ancak Apple, MacBook Pro’da 2TB’a varan SSD depolama birimi yapılandırması sunuyor. MacBook Air de ise maksimum 512GB’lık SSD depolama birimi yapılandırması sunuyor.

MacBook Pro Depolama

 • 13 inç MacBook Pro:13 inç MacBook Pro Depolama
 • 15 inç MacBook Pro:15 inç MacBook Pro Depolama

MacBook Air Depolama

 • 13 inç MacBook Air: Yerleşik olarak sırasıyla iki tip SSD depolama birimi ile sunuluyor; 128GB ve 256 GB. 128GB SSD depolama birimi ile sunulan 13 inç MacBook Air’i 256GB ve 512GB depolama birimleri ile yapılandırmak mümkün. 256GB SSD depolama birimi ile sunulan 13 inç MacBook Air’i ise 512GB SSD depolama birimi ile yapılandırmak mümkün.

Bellek (RAM)

MacBook Pro ve MacBook Air’i birbirinden ayırmak için en önemli kriterlerden birisi de bellek miktarı. 15 inç MacBook Pro’da Air’e göre 2x bellek standart olarak sunulurken, 13 inç MacBook Pro’da standart olarak 8GB bellek yer alıyor ve 16GB ile yapılandırılabiliyor.

MacBook Pro Bellek

 • 13 inç MacBook Pro: Touch Bar özellikli ve özelliksiz 13 inç MacBook Pro’da standart olarak 8 GB 2133 MHz LPDDR3 tümleşik bellek yer alıyor ve 16 GB bellek ile yapılandırılabiliyor.
 • 15 inç MacBook Pro: Standart olarak 16 GB 2133 MHz LPDDR3 dahili bellek yer alıyor ve herhangi bir yapılandırma sunulmuyor.

MacBook Air Bellek

 • 13 inç MacBook Air: Standart olarak 8 GB 1600 MHz LPDDR3 tümleşik bellek yer alıyor ve herhangi bir yapılandırma sunulmuyor.

Grafik (Ekran Kartı)

Mac’inizde oyun oynama hayaliniz var ise MacBook Air’i ve bir yerde 13 inç MacBook Pro’yu direkt aklınızdan çıkarmanız gerekiyor.

MacBook Pro Ekran Kartı

 • 13 inç MacBook Pro: Touch Bar özelliksiz 13 inç MacBook Pro’da Intel Iris Plus Graphics 640 ekran kartı yer alırken, Touch Bar özellikli 13 inç MacBook Pro’da Intel Iris Plus Graphics 650 ekran kartı yer alıyor.
 • 15 inç MacBook Pro: Apple ekran kartı konusunda 15 inç MacBook Pro’yu ikiye ayırıyor ve ilkinde standart olarak 2 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 555 ekran kartına ve 4 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 560 yapılandırmasını sunuyor. İkincisinde ise standart olarak 4 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 560 ekran kartı yer alıyor.

MacBook Air Ekran Kartı

 • 13 inç MacBook Air: Standart olarak Intel HD Graphics 6000 yer alıyor ve herhangi bir yapılandırma sunulmuyor.

Pil

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, MacBook Air pil ömrü bakımından eşsiz ama MacBook Pro’nun da Air’den arda kalır yanı yok.

MacBook Pro Pil

 • 13 inç MacBook Pro: Touch Bar özellikli ve özelliksiz 13 inç MacBook Pro’nun pili sırasıyla aşağıdaki gibi (Touch Bar özelliksiz ve Touch Bar özellikli);13 inç MacBook Pro Pil
 • 15 inç MacBook Pro:15 inç MacBook Pro Pil

MacBook Air Pil

 • 13 inç MacBook Air:13 inç MacBook Air Pil

Boyutlar ve Ağırlık

MacBook Air bu başlık altında kesinlikle öne çıkıyor; sadece 15 inç MacBook Pro’ya karşın. Gerek ağırlığı gerekse kalınlığı ile neredeyse 13 inç MacBook Pro’ya denk olsa da 15 inç MacBook Pro’yu ardında bıraktığı kesin.

MacBook Pro Boyutları ve Ağırlığı

 • 13 inç MacBook Pro:13 inç MacBook Pro Boyut
 • 15 inç MacBook Pro:15 inç MacBook Pro Boyut

MacBook Air Boyutları ve Ağırlığı

 • 13 inç MacBook Air:13 inç MacBook Air Boyut

Fiyat ve Renk Seçenekleri

MacBook Pro, Gümüş ve Uzay Grisi renk seçenekleri ile 6.299 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. MacBook Air ise sadece Gümüş renk seçeneği ile 4.599 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

MacBook Air’in Öne Çıkan Yanları

Boyutları ve ağırlığı, pil ömrü, MagSafe 2 güç bağlantı noktası, iki adet USB 3 bağlantı noktası (5 Gbps’ye kadar), Thunderbolt 2 bağlantı noktası (20 Gbps’ye kadar), uygun fiyat.

MacBook Pro’nun Öne Çıkan Yanları

Retina ekran, Touch Bar, işlemci, bellek miktarı, ekran kartı, Touch Bar’a entegre Touch ID, Bluetooth 4.2 wireless bağlantı teknolojisi, Force Touch trackpad, ikinci nesil kelebek tipi mekanizmaya sahip klavye, yüksek dinamik aralığa sahip stereo hoparlörler, özel soğutma sistemi.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.