Mac’ler Projeksiyon Cihazına Nasıl Bağlanır?

Mac-Projeksiyon-Cihazina-Baglama

Herhangi bir sunumunuz için Mac’inizi kullanmak ve Mac’inizi (MacBook, MacBook Air, MacBook Pro) herhangi bir projeksiyon cihazına bağlayarak, perdeye yansıtma yapmak isteyebilirsiniz.

teknik destek <

Ancak bu sıradan bir dizüstü bilgisayara göre kolay değildir. Biz de bu aşamada, yazımızın sizin işinize yaramasını umut ederek birtakım bilgileri bir araya getirdik.

Mac’inizi Projeksiyon Cihazına Bağlamak için İhtiyacınız Olan Şeyler

mac-vga

Mac’lerin tasarım formu sebebiyle VGA çıkışı yer almaz. Özellikle MacBook ve yeni MacBook Pro ile birlikte değil VGA, standart USB girişine bile elvada demiş durumdayız.

Mevcut projeksiyon cihazlarının büyük bölümünün de VGA portuna sahip olduğu düşünüldüğünde bazı yardımcı aparatlara ihtiyacınız olduğu açık. Bu yüzden Mac’inize uygun bir VGA adaptörüne ihtiyacınız var. Bir ucu Mac’inizdeki giriş veya girişlerle uyumlu olan ve diğer ucunda VGA çıkışı olan bir adaptör işinizi görecektir.

Hangi Adaptör Mac’inle Uyumlu?

Apple bu konuda geniş bir web sayfası ile bize rehberlik ediyor. Support.apple.com/tr-tr/HT201853 2008 yılından bu yana gelmiş olan tüm Mac modelleri için girişleri görebilirsiniz.

Hangi Adaptörü Tercih Edebilirsiniz

Örneğin Mac’inizde Mini DisplayPort mevcutsa Mini DisplayPort’tan VGA dönüştürücü adaptörleri işinizi görebilir.

Özellikle MacBook veya yeni MacBook Pro kullanıyorsanız USB-C’den VGA dönüştürücü adaptörlerini tercih etmeniz gerekiyor.

usb-c_vga

Buradaki en önemli detay ise tercihinizi orjinal aksesuarlardan yana yapmanız. Yani bugün 100 TL’ye alınabilecek bir aksesuarın yerine 10 TL’lik bir aksesuarı tercih etmemenizi öneririz. Ne de olsa bir kereye mahsus ödeme yapacaksınız. İlerisi için sorun yaşamamak adına en iyisini tercih etmenizi öneririz.

Bu noktada aksesuar ihtiyacınızı gidermek için Apple Store, yetkili Apple satıcıları veya Apple Online Store’u tercih edebilirsiniz.

Apple Neden Bu Tip Girişlere Mac’lerde Yer Vermiyor

macbook-air-siradan-dizustu-bilgisayar

Öncelikle buna tasarım faktörü olarak yaklaşmak gerekiyor. Bugün en kalın Mac modeli MacBook Pro ve yeni 13 inç MacBook Pro’nın kalınlığı sadece 14,9 cm. Böylesi ince bir dizüstü bilgisayara VGA girişini eklemek sizce mümkün mü? Peki ya 13 inç MacBook Air’de durum nasıl dersiniz? 13 inç MacBook Air’in kalınlığı sadece 1,7 cm.

müşteri hizmetleri