İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MacBook’lara Force Touch’lı Klavye Geliyor

Force Touch zaten Apple’In son trackpadinde mevcut ancak gelecekte MacBook’larda daha büyük bir rol oynayacak gibi duruyor. Yeni bir patente göre, Apple geleneksel klavyeleri yerine Force Touch tabanlı klavyelere geçiş yapacak.

Apple’ın dokunmatik tabanlı klavyeler üzerine birçok kez çalışma yaptığını aldığı patentlerle göstermişti. Son ortaya çıkan patentinde de dokunmatik tabanlı bir klavye üzerinde çalıştığı görülüyor.

“Bir Elektronik Cihaz için Yapılandırılabilir Force Touch Duyarlı Giriş Yapısı” olarak adlandırılan yeni nesil klavye başlıktan da anlaşılacağı üzere dokunmatik teknolojisine sahip gelecek nesil klavyeleri açıklıyor. Aynı zamanda farklı uygulamalarda farklı işlevleri sağlamak için de bu klavye uyum sağlıyor.

Örneğin klavyede yer alan özel numara alanı üzerinde elektronik tablolarla çalışırken, oyun oynamak için gamepade geçiş sağlanabilir. Apple farklı şeyler için özelleştirme olanağını Force Touch ile sunmayı planlıyor.

Apple aynı zamanda klavyede geleneksel dokunmatik dizüstü bilgisayarların pilini tüketmeden kendi sınırları içerisinde çalışan bir ışık sağlamayı planlıyor.

Her yönü ile yapılandırılabilir klavyeler harika bir fikir gibi görünüyor. Apple muhtemelen bu tip araştırmalarla Mac’leri daha ince hale getirmeyi planlıyor ki Apple tam bu noktada oldukça ince ve estetik görünümü ile 12 inç MacBook’u özel klavyesi ile tanıtmıştı.

Apple her zaman cihazları için bu tip patentleri ile gündeme gelen bir şirket ve bunların sadece fikir edinmek adına önem arz ettiğini belirtelim. Yani gelecek nesil MacBook’larda illaki bu gelişmeyi göreceğimiz anlamını çıkartmamak en doğru olanı.