Şimdi yükleniyor

Mach_Portal + Yalu iOS 10 / 10.1.1 Jailbreak Nasıl Yapılır? [Rehber]

ios-10-1-1-jailbreak

Mach_Portal + Yalu iOS 10 / 10.1.1 Jailbreak Nasıl Yapılır? [Rehber]

Son Güncelleme tarihi 31 Mart 2022 by Teknoloji Haber

teknik destek

Luca Todesco’nun Ian Beer’in Project Zero exploit’ini temel alarak yayınladığı bu Jailbreak’e devam etmeden önce bazı önemli detayları bilmekte fayda var. Öncelikle bu Jailbreak bazı cihazlara münhasır olmakla birlikte semi-untethered ve beta aşamasındadır. Yani sorunlarla karşılaşabilir, telefonunuzun her yeniden başlatılmasında ise JB deaktif hale gelir. Bu detaylara dikkat etmeniz önemli.

Tüm bu yollarla, yayınlanan bu Jailbreak’in desteklediği bir iPhone veya iPad cihazınızı iOS 10/10.1.1 Jailbreak yapmak için ihtiyacınız olan şeyler:

  • Desteklenen cihazların tam listesi: iOS 10.1 veya iOS 10.1.1 çalıştıran iPhone 7/7 Plus, 6s/6s Plus ve iPad Pro.
  • Luca Todesco tarafından yayınlanan Yalu iOS IPA dosyasını buradan devam ederek indirebilirsiniz.
  • Cydia Impactor ise bu aşamada eliniz ayağınız konumunda. Cydia Impactor’ü ise buradan devam ederek indirebilirsiniz.
  • Ücretsiz oluşturulmuş Apple Hesabı veya bir geliştirici Apple Kimliği. Ücretsiz Apple hesabınızı buradan devam ederek oluşturabilirsiniz. Zaten bir Apple Kimliğine sahipseniz bu adımı geçebilirsiniz.
  • iTunes’in son sürümünü de bilgisayarınıza indirmeniz önemli. Buradan devam ederek iTunes’i bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • Windows veya macOS yüklü bir bilgisayar zaten olmazsa olmaz 🙂

Şimdi gelelim adım adım Jailbreak işleminin nasıl yapıldığına.

iOS 10 / 10.1.1 Jailbreak Nasıl Yapılır?

Adım 1: Desteklenen iPhone veya iPad’i bir lightning kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.

Adım 2: Jailbreak işlemleri sırasında veya sonrasında bir şekilde herhangi bir şeyin yanlış gitmesi ihtimaline karşın iTunes üzerinden kişisel verilerinizin tam yedeğini alın.

Adım 3: iOS cihazınızın Ayarlar > Touch ID ve Parola menüsü üzerinden iPhone’un Kilidini Açma özelliğini devre dışı bırakın.

Adım 4: Ayarlar > iCloud > iPhone’umu Bul menüsünden bu özelliği devre dışı bırakın.

Adım 5: Cydia Impactor’u başlatın.

Adım 6: Yalu IPA dosyasını Cydia Impactor’un üzerine sürükleyip bırakın.

Adım 7: Cydia Impactor sizden Apple kimliğinizi isteyebilir. Bu adımda güvenle, geçerli ve aktif olan Apple Kimlik bilgilerinizi kullanın.

Adım 8: Şimdi Cydia Impactor’un Jailbreak uygulamasını cihazınıza yüklemesini bekleyin.

Adım 9: Yükleme işleminin tamamlanmasının ardından cihazınızın bilgisayar bağlantısını kesin. Ayarlar > Genel > Profil menüsüne gidip bekleyen profil dosyasını onaylayın. Onaylama işlemini profil dosyasının üstüne dokunup güven diyerek yapabilirsiniz.

Adım 10: Şimdi “mach_portal” Jailbreak uygulamasını ana ekranınız üzerinden başlatın ve işini yapması için 10-20 saniye bekleyin. Temelde beyaz bir ekran görünecektir ve sonrasında kapatıp ana ekranınıza Cydia’yı getirecektir.

Cydia ana ekranınızda görünmüyorsa, cihazınızı yeniden başlayın ve tekrar kontrol edin. Yine gelmediyse Adım 1’den itibaren tüm işlemleri yeniden gerçekleştirin.

Evet, işte hepsi bu kadar! Artık Cydia yüklü ve aktif olan bir Jailbreakli cihaza sahipsiniz.

iOS 10 / 10.1.1 Jailbreak için Önemli Hatırlatmalar

Daha önce de belirttiğim gibi, bu semi-untethered bir Jailbreak olduğundan, cihazınızın her yeniden başlatılması sonrasında cihazınızı yeniden Jailbreak moduna geçirmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için yukarıdaki 10 adımı tekrar uygulamanız gerekecektir.

Eğer ki JB işlemi için Apple Kimliğinizi kullandıysanız, Jailbreak’in yeni gün sonra süresi dolacaktır ve kullanılamaz hale gelecektir. Bu durumda Adım 5’ten itibaren işlemleri yeniden yapmanız gerekecektir. Eğer ki ücretli olarak satın aldığınız, aktif bir Apple Geliştirici Kimliğiniz varsa böyle bir sınırlamaya takılmazsınız ve bir yıl boyunca sorun yaşamadan JB’yi kullanabilirsiniz.

teknik destek

6 yorum

comments user
mhmtbtnl

Tüm işlemleri yapmak gerekmiyor

comments user
volcy123

6s de olmuyor

comments user
emrah yildiz

Hergun yeniden jailbreak mi yapicaz pc uzerinden beta oldugu icin mi her yeni gun sonrasi jailbreak kullanilmaz oluyor

Yorumlar kapalı.