İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

macOS High Sierra 25 Eylül’de Yayınlanacak

macOS işletim sisteminin yeni versiyonu macOS High Sierra, Apple’ın macOS High Sierra web sayfasına göre 25 Eylül Pazartesi günü piyasaya sürülecek. Bu, iOS 11 ve watchOS 4‘ün yayınlanma tarihinden yaklaşık bir hafta sonrası. Apple, iOS 11 ve watchOS 4’ü 19 Eylül Salı günü yayınlayacağını açıkladı. Mac işletim sisteminin yeni watchOS ve iOS işletim sisteminden sonra piyasaya sürülmesi alışılmadık bir durum değil.

macOS High Sierra, öncelikle yeni depolama, video ve grafik teknolojisi üzerine odaklanan ve 2016 yılında kullanıma sunulan macOS Sierra güncellemesinin özelliklerine dayanıyor. Güncelleme, yeni bir Apple File System (APFS), High Efficiency Video Codec (HEVC), yeni HEIF görüntü kodlamasını, VR ve harici GPU’ları destekleyen Metal’in güncellenmiş bir sürümünü getiriyor.

macOS High Sierra’da pek çok yerleşik uygulama yeni özelliklerle güncellendi. Fotoğraflar uygulaması, düzenleme araçlarına ve albümlere erişmeyi kolaylaştırmak için yeni bir kenar çubuğuna sahip ve yeni Fotoğraf düzenleme seçeneklerine sahip.

Safari, hız geliştirme, videoların otomatik oynatılmasını önleme seçeneği ve veri takibini azaltmayı amaçlayan özel bir gizlilik özelliği kazanıyor. macOS Sierra ile Mac için kullanıma sunulan Siri, macOS High Sierra ile daha doğal bir sese kavuşuyor. Spotlight uçuş durumu bilgilerini sunuyor ve iCloud, FaceTime, Notlar ve Mail uygulamasında da yararlı pek çok yeni özellik yer alıyor.

macOS High Sierra, macOS Sierra’yı çalıştırabilen tüm Mac’lere ücretsiz olarak sunulacak.