macOS High Sierra Yenilikleri Neler? APFS, Metal 2, Fotoğraflar Uygulaması için Geliştirmeler, Safari’de Otomatik Oynatma Engelleme ve Daha Fazlası

macOS High Sierra

Apple, Mac OS X’in yeni nesil versiyonunu High Sierra olarak adlandırdı çünkü birkaç ana başlık altındaki yeniliklerle macOS Sierra’yı iyileştirmek için tasarlandı. High Sierra’daki özelliklerin çoğu görülebilir yenilikler değilken Safari, Fotoğraflar, Siri, FaceTime ve benzeri mevcut özellikler ve uygulamalar için bazı gözle görülebilir yenilikler var.

teknik destek <

macOS High Sierra Fotoğraf

En büyük uygulama değişikliklerinin başını Fotoğraflar uygulaması alıyor. Sabit bir yan menü, ek düzenleme araçları, yeni filtreler, Live Photos düzenleme seçenekleri, yeni anı kategorileri, geliştirilmiş üçüncü parti uygulama entegrasyonu ve yüz tanıma geliştirmeleri Fotoğraflar uygulaması için öne çıkan detaylar olarak göze çarpıyor.

Safari, videolar için yeni bir otomatik oynatma engelleme özelliği, gizliliğinizi korumak için Akıllı Takip Koruması ve tarama deneyiminizi her bir web sitesine göre özelleştirmek için ek seçenekler kazanıyor.

Mail uygulaması iyileştirmeleri ile mailleriniz artık depolama alanında yüzde 35 daha az yer kaplıyorlar. Aramanızla en alakalı iletileri sonuç listesinin en üstüne yerleştiren En İyi Eşleşenler özelliği sayesinde Mail’de arama yapmak şimdi daha hızlı ve daha kolay.

Mac için Siri, iOS 11 de olduğu gibi daha doğal bir sese sahip ve daha fazla müzikle ilgili soruları yanıtlayabiliyor, kişisel DJ’iniz olabiliyor.

Daha geniş ölçüde iCloud Drive dosya paylaşımı kullanılabilir. iCloud Drive’da kayıtlı tüm dosyalarınızı bir bağlantı aracılığıyla kolayca kişilerinizle paylaşabiliyorsunuz. High Sierra ve iOS 11’deki tüm iMessage görüşmeleriniz iCloud’a kaydediliyor. Sonuç olarak daha fazla depolama alanı tasarrufu sağlanmış oluyor.

High Sierra’yı Mac’inize yüklediğinizde, Apple File System veya APFS olarak adlandırılan yeni ve daha modern bir dosyalama sistemi kullanılabilir oluyor. APFS güvenli ve katı hal sürücüler gibi modern depolama sistemleri için optimize edilmiştir. Yerel şifreleme, güvenli belge tasarrufu gibi özellikler bu sisteme dahildir. Ayrıca ultra duyarlı olması ile Mac için performans geliştirmelerini beraberinde getiriyor.

APFS, H.264’e kıyasla kaliteden ödün vermeden çok daha iyi video sıkıştırması sunan High Efficiency Video Coding’e (HEVC) eşlik ediyor.

macOS’lara daha yumuşak animasyonlar getiren, geliştiricilere inanılmaz uygulamalar ve oyunlar oluşturma araçları sağlayacak olan Metal 2 ise diğer önemli kaputun altındaki geliştirme olarak görülebilir.

Ayrıca Metal 2, makine öğrenimi, harici GPU’lar ve VR içeriği oluşturma desteğini de içeriyor. Apple, bu sonbaharda kullanıcılara gelecek olan eGPU desteği için uygulamalarını hazırlayabilmeleri adına geliştiriciler için harici bir GPU geliştirme kiti bile sunuyor. Apple, VR oluşturma araçlarını Mac’e getirmek için Valve, Unity ve Unreal ile birlikte çalışıyor.

macOS High Sierra, macOS Sierra’yı çalıştırabilen tüm Mac’lerde kullanılabilecek ve bu sonbaharda yayınlanacak.

müşteri hizmetleri