İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

macOS Sierra 10.12 Beta 1 Nasıl? Mac’lere Yüklenebilir mi?

Apple’ın geçtiğimiz hafta tanıttığı en yeni yazılımlarından birisi de masaüstü platformu için geliştirdiği OS sürümü oldu. OS X olarak yıllardır Mac’lerde bize eşlik eden OS sürümü macOS Sierra olarak karşımıza çıktı ve macOS Sierra 10.12 tanıtılmış ve geliştiriciler için yayınlamış oldu.

[irp posts=”7493″ name=”MacOS Sierra Tanıtıldı! MacOS Sierra Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey”]

Elbetteki yeni yazılımı ilk elden deneyimlemek, final sürümünü beklememek ve yepyeni özellikleri keşfetmek gibi bir alışkanlığımız mevcut. Hal böyle olunca merakla cihazlarımıza en yeni yazılımları yüklüyor ve kullanmak üzere haydi Bismillah deyip işlerimize başlıyoruz. Peki gerçekten macOS Sierra 10.12 Beta 1 böyle bir yazılım mı?

Cevabı net bir şekilde hayır! Eğer ki aktif bir Mac kullanıcısıysanız ve her gün yüksek performans gerektiren işlemler yapıyorsanız kesinlikle bu ilk beta sürümünden uzak durmalısınız. Gereksiz kasmalar ve donmalar söz konusu. Özellikle grafik işlemcisinin performansı yerlerde geziyor diyebiliriz. Tam ekran video izlerken dahi donmalar kasılmalar söz konusu.

Safari 10.0’da da sorunlar had safhada. İnternet gezinimi için elle tutulur hiçbir şey yok denilebilir. Üçüncü taraf tarayıcılarda da mevcut sorunlar söz konusu. Her ne kadar geliştiriciler şimdiden uyumluluk sorunlarını ele alan uygulama güncellemelerini vermeye başlamış olsalarda bu yeterli olmuyor çünkü sistemsel sorunlar söz konusu. Zaten beta sürümlerde her daim olan sorundur bunlar. O sebeple bunda şaşırılacak bir şey söz konusu değil. Yinede elbetteki ikinci veya üçüncü beta sürümlerinde bunların yaşanmayacağı, sorunların daha da azalacağı açık.

Hali hazırda Apple’ın Halka Açık Beta Programı kapsamında yayınlanacak olan Public Beta Temmuz ayı içerisinde gelecek. Bu da Apple’ın o zamana kadar kullanımı engelleyen sorunları kapsamlı bir şekilde ele alacağı anlamına geliyor.

İlk elden, Public Beta’yi beklemeden Mac’inize macOS Sierra 10.12’yi kurmak istiyorsanız tavsiyemiz en azından beta 2’yi beklemeniz yönünde. Yine de elbetteki bu sizin tercihinize kalmış bir durum.