İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MacOS Sierra Tanıtıldı! MacOS Sierra Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

WWDC 2016 kapsamında Apple bir dizi yazılımsal yeniliklerini ve güncellemelerini tanıttı. İlk olarak watchOS 3 ile tanıtımına başlayan Apple, tvOS 10 ile tanıtımını devam ettirdi ve gerçek anlamda merakla beklenen masaüstü ve dizüstü işletim sistemi eski adı ile OS X’in yani sürümünü tanıtmış oldu.

macOS-Sierra

Artık Apple’ın masaüstü ve dizüstü işletim sisteminin adı MacOS ve MacOS Sierra olarak adlandırılmış durumda. MacOS Sierra ile Apple süreklilik, iCloud ve odaklanma üzerinde durmuş.

MacOS-Kilit-Acma-Apple-Watch

MacOS Sierra ile Auto Unlock adı verilen bir uygulama geliyor. Bu uygulama ile Apple Watch üzerinden Mac kilidini açmak artık mümkün.

MacOS-Sierra-Kopyalama

MacOS Sierra ile geleneksel kopyalama ve yapıştırma işlevsellikleri yükseltilmiş durumda. Universal Clipboard adı verilen yeni bir özellik bunun için geliyor. Bu özellik ile iPhone üzerinde otomatik olarak bir metin, fotoğraf veya daha fazlasını kopyalayabilir ve Mac üzerinde yapıştırabilirsiniz.

iCloud Drive iyileştirmeleri de söz konusu. Artık iCloud Drive’a hem MacOS hem de iPhone üzerinden eş zamanlı erişim sağlanabilir.

Mac’iniz üzerinde artık depolama alanı açmak için otomatik olarak eski dosya ve önbelleklerden kurtulmanızı sağlayacak yeni bir araç MacOS Sierra ile geliyor.

Ülkemizde henüz kullanılabilir olmayan Apple Pay adına da Mac için büyük yenilikler mevcut. Artık Mac’inizle Apple Pay kullanarak alışveriş yapmak çok kolay! Apple Pay’in önümüzdeki birkaç ay içerisinde İsviçre, Fransa ve Hong Kong için genişletileceğini de belirtelim.

Picture in picture adı verilen uygulama MacOS’a geliyor. “Her Yerde Sekmeler” adı verilen özel bir uygulamada artık Mac’lerde.

MacOS-Sierra-Siri

Siri, artık Mac’lerde kullanılabilir. Dock üzerinde sade bir uygulama simgesi ile kullanılabilir olacak olan Siri, pek çok işlevi yerine getirebiliyor. Siri ile filmleri bulmak, mesajlaşmak mümkün.

MacOS Sierra bugünden itibaren geliştiriciler için kullanılabilir olacak. Temmuz ayında ise Public Beta olarak yayınlanacak.