İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Microsoft Surface Book ve Surface Studio, Mac’in Tahtını Sallayabilir mi?

Microsoft Perşembe günü, son üç aylık kazançlarının sonuçlarını açıklarken, bu açıklamanın bir parçası olarak Windows‘tan PC üreticilerine lisans verme gelirinde %5’lik bir artış olduğunu duyurdu.

Microsoft’un finans sektörü genel müdürü Amy Hood, ortak ekosisteminin büyümeye devam ettiğini ve Windows premium cihaz kategorisinde kazançların artarak devam ettiğini söyledi. Bu yorum, bazıları tarafından, Microsoft’un Mac ailesine gönderme yaptığı yönünde yorumlandı.

Microsoft, “premium cihazları” 900 doların üzerinde fiyat aralığında olan bilgisayarlar olarak tanımlıyor. Bu, geleneksel olarak MacBook Pro gibi Apple ürünlerinin liderliğindeki pazarın üst sınırına denk geliyor. Şirketin tanımına göre bu, Microsoft’un en yeni Surface Book ve Surface Studio masaüstünü içeriyor.

Geçen ay Microsoft, yeni MacBook Pro‘nun hayal kırıklığı yaratmasını takiben daha fazla insanın Mac’ten Surface’e, her zamankinden daha fazla oranda geçiş yaptığını söylemişti. Bununla birlikte, Microsoft, en yeni mali kazançları görüşmesinde bu iddiayı destekler gerçek satış rakamlarını paylaşmadı.

Araştırma şirketi Gartner, dünya çapındaki PC pazarının düşüş eğiliminde olduğunu belirtti ancak Mac satışlarının dördüncü çeyrekte %2.4 oranında büyüdüğünü söyledi. Gartner’a göre Lenovo, HP ve Dell’in ilk üç satıcısı olduğu ve sırasıyla %5.4, %4.3 ve %1.6 oranında büyümeyi görürken, Asus, Acer ve diğerleri düşüş yaşadı.