İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Milyonlarca Android Kullanıcısının Hesabı Gooligan Virüsü ile Tehlikede!

Güvenlik firması olan Check Point tarafından Check Point adı verilen bir virüs tespit edildi ve virüsün acı bilançosu ortaya çıktı. Şirkete göre her gün 13.000 Google hesabı bu virüsün etkisi altına giriyor ve şu ana kadar milyonlarca Google hesabı bu virüsün etkisine girmiş durumda.

teknik destek

Virüsün kaynağı ise Google Play’de yer alan bazı uygulamalar. İlk bakışta tümüyle zararsız gibi duran bu uygulamaları Android telefonunuza veya tabletinize indirdiğiniz anda tehlikeli süreç başlıyor. Gooligan virüsü öncelikle Google hesabınızda tüm yetkileri ele alıyor ve izniniz dışında Google Play üzerinde uygulama indirme, uygulama incelemesi yapma, uygulama içeriğindeki reklamlara tıklama gibi bir dizi görevi yerine getiriyor.

Check Point tarafından yapılan açıklamada da virüsün hedefinde doğrudan kullanıcı bilgilerinin olmadığı belirtiyor. Bunun yerine virüsün geliştiricilerinin bazı uygulamaların indirilmesini sağlamayı ve sahte reklam tıklamaları elde etmeyi hedefledikleri vurgulanıyor.

Konunun farkında olduğunu duyuran Google, yaptığı açıklamada Google Play üzerinde tespit edilen tüm bu uygulamaların kaldırıldığını belirtti. Yine de tehlikenin tam anlamı ile geçip geçmediği bilinmiyor.

 

teknik destek