Şimdi yükleniyor

Modem WiFi şifreleme önemi

Modem WiFi sifreleme onemi

Modem WiFi şifreleme önemi

Son Güncelleme tarihi 22 Aralık 2019 by Teknoloji Haber

teknik destek

Modem wifi güvenliği küçümsenecek bir mesele değil. Şifre kırma yöntemlerinde en etkili Linux sistemlerle yapılanlar. Peki kablosuz ağ ne kadar güvenli?

Günümüzde internetin ulaşmadığı alan neredeyse yok denecek kadar az. Dolayısıyla insanlar, evlerde ve iş yerlerinde internet bağlantılarına sahip. Hal böyle olunca kişiler maalesef birçok saldırıya da açık duruma geliyorlar. Modemlerin güvenliğini sağlamak internete bağlı elektronik aletlerin güvenliğini sağlamak kadar önemlidir.

Mevcut modemlerde kullanılan WPA 2 PSK şu an için orta düzeyde güvenlik sağlanıyor. 1-2 Yıldı güvenlik açıklarıyla gündemde ve WPA 3 için çalışmaların devam ettiği biliniyor.

Modem WiFi güvenliği nasıl sağlanır?

  • Modemlerin kullanılmadığı zaman kapatılması
  • Modeme parola koyma
  • Belirlenen şifrenin karmaşık yapıda olmasına dikkat etm
  • Güvenlik duvarını aktifleştirme
  • Bilgisayar ile modem arasında bulunan alışverişi şifreleme
  • Gereksiz servis bağlantılarını kapatma
  • MAC adresini filtreleme modem wifi güvenliği için büyük önem taşıyor.
  • Şifrenizi herkesle paylaşmayınız. Eğer paylaşmak zorundaysanız misafir modunu açın ve misafiriniz gittikten sonra pasif hale getirin.
  • Modem arayüzünün şifresinin değiştirilmesi
  • İsterseniz kablosuz ağınızı gizleyebilirsiniz

Modeme konulacak şifrenin kolay olmaması büyük-küçük harf ve noktalama işaretlerini barındırması gerekir. Ayrıca modemin üzerinde bulunan şifre özel tutulmalı ve kimseyle paylaşılmamalıdır. Çünkü modemin üzerinde bulunan şifre yeterince karışık olması dolayısıyla kırılamayacak kadar güvenlidir.

Modem ara yüzünde kablosuz ağ adını gizlemek ve modem adını değiştirmek de modem wifi güvenliği için büyük önem arz eder.

Modeme bağlı kişisel teknolojik aletlerin de güvenliği modem kadar önemlidir. Herhangi bir saldırıya maruz kalmamak için kablosuz ve şifresiz ağlardan uzak durulmalıdır.

Modem-WiFi-sifreleme-onemi-2 Modem WiFi şifreleme önemi
Modem WiFi şifreleme önemi

WiFi saldırıları

Kablosuz ağa saldırılırsa ne gibi sorunlar oluşur derseniz her şeye erişiminiz olur.

Maalesef saldırganların yapabilecekleri maddeleyecek kadar sınırlı değildir. Kablosuz ağa bağlı ne kadar cihaz varsa hepsinin internet hareketlerini görebilir, kolaylıkla virüs yollayabilir hatta cihazdaki önemli bilgileri rahatlıkla çalabilir.

Eğer bu gibi durumlara sebebiyet vermek istenmiyorsa modem ve wifi güvenliği yukarıda maddelerle açıklanan şekilde üst düzeyde tutulmalı, gerekirse belirli aralıklarla şifreleri güçlü sayılabilecek şekilde değiştirilmelidir.

teknik destek