Muhtemelen Varlığından Haberdar Olmadığınız 3D Touch Hilesi

3D-Touch-iPhone

Apple, 3D Touch‘ı iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’da 2015’te piyasaya sürdüğünde, bu eşsiz özelliğin yakın gelecekte Apple cihazlarında ayrılmaz bir parça haline gelecek bir özellik olduğunu hepimiz biliyorduk. Apple, bu özellikle bir cihazın, ekrana uygulanan basınç miktarını okumasına izin verdi. Sonuç olarak, Apple, ekranda farklı baskılarla tetiklenen bazı şık kısayolları iOS‘a eklemiş oldu. Örneğin, iPhone 6s/6s Plus ve iPhone 7/7 Plus ekranında bir uygulama simgesine sertçe dokunduğunuz farklı özelliklerde kısayolların yer aldığı gizli bir menü açılacaktır.

teknik destek

3D Touch, Apple cihazlarına eklenmiş mükemmel bir özelliktir ve bu yıl, bu alanda daha da büyük bir rol oynayacağından şüphemiz yok. Yayınlanan birden fazla bağımsız raporda Apple’ın 2017’de fiziksel ana ekran düğmesini ortadan kaldırarak tanıtmayı planladığı iPhone 8’den söz ediliyor. Muhtemelen şirket bunu, 3D Touch jestlerini kullanarak gerçekleştirecek.

Daha önce sizlerle paylaştığımız birçok harika 3D Touch hilesi vardı ancak birazdan paylaşacağımız ve bizim en sevdiğimiz hileden hala birçok kullanıcının haberdar olmadığını görüyoruz.

3D Touch Nasıl Kullanılıyor? Çalışma Mantığı Nedir?

Apple’ın ilk kez Force Touch’ı (iPhone 6s’lerde yer alan, 3D Touch’dan önce gelen bir dokunma basıncı algılama teknolojisi) Apple Watch’ta kullanmasından bu yana eleştiren şeylerden biri de, bu özelliğin nerelerde çalıştığının, nasıl kullanıldığının hakkında fazla bir kaynağın olmaması gerçeğiydi. 3D Touch diğer iOS kontrolleriyle aynı şekilde çalışır ve sezgisel değildir. Bir bağlantıya dokunursanız, iOS’un web sayfasını açacağını biliyorsunuz. Ancak bu bağlantıya daha sert dokunursanız ve dokunduğunuz parmağınızı ekrandan çekmezseniz farklılıkların olduğunu görebilirsiniz.

Apple, 3D Touch ile kullanıcıyla iletişim kurmanın herhangi bir yolunu bulamamıştır ve deneyim hala işletim sistemi boyunca tutarlı değildir. Bu, kullanıcıların, kullanmak istedikleri 3D Touch hilelerini ezberlemekten başka seçeneği olmadığı ve unuttuğu ya da bulamadığı şeyleri kaçırdığı anlamına geliyor.

En İyi 3D Touch Hilesi

Metin boyunca imleç konumunu kaydırmak ve kelimeleri seçmek her zaman iOS cihazlarında zor olmuştur. Küçük büyüteç bu noktada size yardımcı olur ancak imleciniz doğru yere taşımadan önce her seferinde birden çok denemeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bununla birlikte 3D Touch, cihazlarda klavye üzerine sertçe dokunup, parmağınızı ekrandan kaldırmadığınızda imleci istediğiniz gibi konumlandırma, kaydırma yapmak gibi pek çok kolaylığı size sunuyor.

Bazı insanlar bu kısayolu her zaman kullanıyor ancak pek çok insan hala kullanılabilir olduğunu bilmiyor. Ya da imleci hareket ettirmekten çok daha fazlasının olduğunu fark etmiyorlar.

İmleç konumunu ayarlamak için parmağınızı kaydırmanızın ötesinde, bir kelimeyi seçili hale getirmek için kısaca daha sert bir şekilde ekrana basabilir veya bir paragraf seçmek için iki kez daha sert bir şekilde parmağınızı bastırmanız yeterlidir. Özelliği kullanırken parmağınızı ekran boyunca bastırmanız gerek yoktur. Bir kere ekrana sertçe basın ve parmağınızı ekrandan çekmeden dilediğiniz gibi imleci kaydırın.

Daha net olması için özellikleri madde madde detaylandıracan olursak;

  • Klavyeye sertçe bastırarak izleme dörtgeni moduna geçeceksiniz. Ancak izleme dörtgenini kullanırken sıkıca basmaya devam etmek zorunda değilsiniz. Parmağınız ekranla hiçbir zaman bağlantı kaybetmediği sürece klavye hareket halindeyken modunda kalır.
  • Ardından, parmağınızı kaldırmadan bir kelime veya kelime bütünü seçmek için bir kez, kelime üstüne imleci getirip ekrana bastırın ve seçimi devam ettirmek isterseniz parmağınızı yanlamasına sürükleyin.
  • Veya tam bir paragraf seçmek için “iki kez” hafifçe ekrana dokunabilirsiniz.

İlk defa bu 3D Touch hilesini uygulayacaksanız belki biraz zorlanabilirsiniz ama bir kez kullandığınızda tekrar ve tekrar kullanarak bu kolaylıktan sonuna kadar faydalanacağınızdan emin olabilirsiniz.

müşteri hizmetleri

18 Comments

  1. Beyler yazılımsal değil bu tamamen donanımsal ekranın alt kısmında basınç algılayan sensörler var onlar yardımıyla gerçekleşen bi özellik sadece 6s / 6s plus ve 7 / 7plus da var. Ayrıca 7 serisinde tapmatic dediğimiz bi olayda mevcut ana ekran düğmesi yok o da tapmatic sensörüyle varmış hissi veriyor. Jailbreak konusuna gelirsek uzun süre basılı tutunca jailbreakda yapılıyor basınçla yapılmıyor bakın ekranda uzun süre elin kalması ile oluyor. Bu da normal işlemesi gereken işlevleri anormal şekilde yönleniriyor.

  2. Bence yazılımsal apple yeni cihazlar satmaz diye 6 ya vermiyor

Comments are closed.