İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mükemmel iPhone 7 Özellikleri

iPhone 7’nin tanıtılmasına altı aydan az bir süre kala, Apple’ın yeni amiral gemisiyle ilgili beklentiler oldukça üst seviyede. Biz de bir tarafta kullanıcı beklentilerini diğer tarafta da ortaya çıkan Apple’ın çalışma söylentilerini yansıtan iPhone 7 söylentilerini bir araya getirdik.

Bu yüzden ne SD kart yuvası ne de USB-C tipi bağlantı portundan söz etmeyeceğiz.

Kablosuz Şarj

iPhone 7’de olması gereken en önemli özelliklerden birisi şüphesiz kablosuz şarj. Şu anda kablosuz şarj teknolojisi pek çok Android tabanlı akıllı telefonda kullanılabilir durumda. Ancak bir takım dezavantajlara sahip kablosuz şarj söz konusu. Şarj esnasında ortada kablo olmasa da cihazın şarj pedi ile temasta kalması gerekiyor.

Ancak Apple böyle bir özelliği kullanıma sunacak olsa, tüm bunları değiştiren, daha kullanışlı bir kablosuz şarj teknolojisini tanıtacaktır. iPhone 7’de 3.5 mm kulaklık girişi yer almayacak ve şarj girişi ile kulaklık girişi birleştirilecek. Hal böyle olunca kablosuz şarj özelliğinin gelmesine muhtemel gözüyle bakılıyor. Ancak pek çok okurumuz 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılmasından pek memnun değil.

Son söylentiler Apple’ın uzun menzilli kablosuz şarj teknolojisi üzerinde çalıştığını gösteriyor. Bu da tıpkı modem Wireless bağlantısı yönünde bir şarj tekniğinin kullanıma sunulacağını akıllara getirebilir. Eğer kablosuz şarj kullanıma sunulursa artık lightning kablo yıpranma sorunu da olmayacak.

Hızlı Şarj

Yine pek çok Android cihazın öne çıkan özelliğinden birisi de hızlı şarj özelliği. Kimisi 30 dakikada %40 şarj edilebiliyor kimisi 1 saatte %80 oranında şarj edilebiliyor. Çoğu zaman tümüyle bir ihtiyaç olan hızlı şarj özelliğinin Apple tarafından iPhone 7 ile kullanıma sunulması söz konusu. Zaten şirket Apple Watch’la hızlı şarj özelliğini tanıttı.

Daha İyi Form Değil Daha İyi Pil Faktörü

iPhone 6s zaten 7.1 mm kalınlıkta ve iPhone 6’da 6.9 mm kalınlıkta. iPhone’ların böylesine ince formda olmaları onları eşsiz kılsa da bazı noktalarda Apple’ın bazı şeylerden taviz vermesine sebep oluyor. Bunlardan en önemlisi ise pil faktörü.

Daha ince cihaz için elbetteki donanımsal yönden iç hacmi dengeli tutmak gerekiyor. 3D Touch ile iPhone 6’ya göre 0.2 mm kalınlaşan iPhone 6s örneğinde olduğunu gibi. Kullanıcılar bu noktada Apple’dan daha ince bir cihaz değil, daha güçlü pile sahip bir cihaz bekliyorlar. En azından ben 7.5 mm ama çok daha iyi bir pile sahip cihazı tercih ederim.

Kırılmaz Ekran

iPhone 6s kavisli bir ekrana oldukça şık, tek parça alüminyum kasaya sahipler. iPhone 6s’in kasasında kullanılan 7000 serisi alüminyum hem daha iyi bir dokunuş hissi hem de daha sağlam bir yapı ortaya koyuyor.

Ancak iPhone’ların kasa yapısı ile üstün bir sağlamlıkları söz konusu olsa da ekran yönünden biraz zayıf kaldıkları açık. Bu noktada en önemli örnek olarak Motorola Droid Turbo 2’nin ekranı verilebilir. Dış koruyucu bir kaplama sahip olan bu akıllı telefon pek çok rakibine göre çok daha sağlam bir ekrana sahip.

Apple’ın da iPhone 7 ile ekranı daha sağlam kılacak kaplamalarla veya iyileştirmelerle gelmesini bekliyoruz diyebiliriz.

Dizayn

Tasarım tarafından yeniden tasarlanmış bir iPhone ile karşı karşıya kalacağımız açık. iPhone 6 ve 6s ile tasarım noktasında aranılanı sunan Apple’ın iPhone 7 ile daha iyisini sunacağı bir gerçek. Ancak yine de iPhone 6s’de bir iPhone 4 veya iPhone 5’de olan ikonik bir görüntü yok. Ancak son söylentilerle Apple’ın cam kaplamalı kasalara dönüş yapabileceği gündemde ve iPhone 7 ile daha ikonik bir iPhone gelebilir.

Düşük Işıkta Daha İyi Kamera Performansı

Apple’ın en başından beri yaptığı şey, rekabete uyarak kamera faktörünü geliştirmek oldu. Ancak son yıllarda Samsung gibi rakipleri karşısında Apple kamera noktasında biraz geri planda kalmış durumda.

iPhone 6s ve 6s Plus’ta f/2.2 diyafram mevcutken Galaxy S7’de geniş f/1.7 diyafram mevcut. Bu da çok daha iyi fotoğrafları çekmek için Galaxy S7’nin daha iyi bir tercih olacağı anlamına geliyor. Ancak Galaxy S7’nin 2016 model, iPhone 6s’in 2015 model olduğunu düşünüldüğünde, Apple’ın iPhone 7 ile kamera noktasında büyük iyileştirmeler yapabileceği düşünülebilir.

Özellikle düşük ışıkta çok daha iyi performans sunan kamerayı iPhone 7 ile göreceğimizi düşünüyoruz. Bir diğer durum ise yeni iPhone modelinin çift arka kamera ile geleceği söylentileri. Pek çok analist ve rapor bu iddiayı destekliyor.

Yeni iPhone modellerinin Eylül ayında tanıtılması bekleniyor. Eylül ayına kadar iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’la alakalı tüm söylentileri ve gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.