New York Times Uygulaması, Çin App Store’dan Kaldırıldı!

apple-store

New York Times, Çin yetkililerinden gelen bir talebi takiben, Aralık ayı sonlarında Apple’ın Çin App Store’dan New York Times’ın tüm uygulamalarını kaldırdığını bildirdi.

teknik destek

Apple’a göre şirketin “yerel yönetmelikleri ihlal ettikleri” gerekçesine bağlı olarak, İngilizce ve Çince dilindeki haber uygulamalarını kaldırılmak zorunda kalındı.

Apple’ın sözcülerinden Fred Sainz, Times uygulaması ile ilgili olarak “Uygulamanın yerel yönetmeliklere aykırı olduğu konusunda bilgilendirildik” dedi. “Sonuç olarak, uygulamanın Çin App Store’dan kaldırılması gerekiyor. Bu durum değiştiğinde App Store, New York Times uygulamasını, Çin’de yeniden indirilebilir olarak yayınlamak için bir kez daha sunacak.”

The Financial Times ve Wall Street Journal gibi diğer yayınlardan gelen haber uygulamaları Çin App Store’da yerini koruyor. New York Times uygulaması, uzun süredir devam eden Çin yasağı nedeniyle büyük olasılıkla kaldırıldı – site 2012’den beri engelli durumda.

Apple, uygulamanın ihlal ettiği yerel yönetmeliklerle ilgili özel bilgi sağlamadı ve New York Times Apple’dan kararını yeniden düşünmesini istedi.

“Çin yetkilileri tarafından uygulamalarımızı kaldırma talebi, Çin’deki okuyucuların bu ülkenin New York Times tarafından bağımsız haber kapsamına girmesini önlemek için yaptıkları daha geniş kapsamlı girişimin bir parçası, her ülke için yaptığımız gazetecilikten farklı olmayan bir kapsama alanı.”

Apple, geçmişte birçok kez Çin’de sansürle karşı karşıya kalmıştı. Özellikle de tartışmalı, bağımsız film olan Ten Years’ın piyasaya sürülmesinin ardından iTunes Movie ve iBooks Store’u kapatmaya zorlandı.

müşteri hizmetleri