İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nokia’dan Apple’a Şok Patent Davası!

Nokia bugün, Cupertino merkezli şirketi Almanya ve ABD’de çeşitli Nokia patentlerini ihlal etmekle suçlayarak dava açtığını açıkladı.

teknik destek

Nokia’nın davası, Apple ve Nokia arasında Nokia teknolojisi lisans ücretleri karşısında çıkan bir anlaşmazlıktan kaynaklanıyor. Apple bu sabah, birkaç patent iddiasına karşı karşı dava açtı ve dava, Nokia’nın telif talepleri yoluyla aşırı ücret toplamaya çalıştığını iddia etti.

Apple’a göre, Nokia’nın başarısız cep telefonu işi, şirketin patentleri için kurduğu FRAND (Fuar, Makul ve Ayrımcı Olmayan) lisans anlaşmalarından kurtulmak için patent iddiası birimlerine patent aktararak şirketin daha yüksek telif ücreti toplamasına neden oldu.

Apple şikayetinde:

Cep telefonu şirketi ölürken, Nokia istekli komplocular aramaya başladı ve yasadışı patent aktarım planını tam olarak başlatmaya başladı. Bu düzen günümüze kadar tam olarak devam etmiştir. Nokia’nın stratejisinin ardındaki itici güç, patent portföyünü dağıtmak ve bunu PAE’lerin elinde yapmaktı. Acacia ve Conversant başlıca komploculardı.

Nokia’nın kendi patent ihlali davasında Apple’ın ürünlerinde kullandığı Nokia teknolojisi için lisans anlaşmaları yapma girişiminde bulunmadığını iddia ediyor.

Nokia Patent İşleri Müdürü Ilkka Rahnasto, “Araştırma ve geliştirme alanındaki sürekli yatırımımız sayesinde Nokia, Apple ürünleri de dahil olmak üzere günümüzün mobil cihazlarında kullanılan temel teknolojilerin çoğunu yarattı ya da katkıda bulundu. Birkaç yıl süren görüşmelerin ardından Apple’ın bu patentleri kullanımını kapsayacak şekilde, şimdi haklarımızı savunmak için harekete geçiyoruz” dedi.

Nokia, ABD ve Almanya’da dava açtı. Davalar, görüntü, kullanıcı arayüzü, yazılım, anten, yonga setleri ve video kodlama da dahil olmak üzere pek çok teknolojileri kapsıyor ve 32 patente dayanıyor. Nokia, eklemeler yapacağını da söylüyor.

teknik destek