İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Obama’dan Apple ve FBI Savaşında Dolaylı Olarak FBI’a Destek

Texas Tribune SXSW editörü Evan Smith’e konuşan Barack Obama, hükümet tarafından akıllı telefonların bir kara kutu olmalarına izin verilmeyeceğini söyledi. Teknoloji şirketlerinin güvenlik birimlerinin cihazlara erişim sağlamaları ve gizlilik konusunda hükümet ile çalışmasını gerektiğini söyledi.

teknik destek

Obama ayrıca kimsenin bu konuda mutlakiyetçi görünüm içerisinde olamayacağını ve telefonlarda güçlü şifrelemenin ne olursa olsun olmayacağını söyledi. Teknoloji şirketlerinin gerektiği durumlarda hukuk kurumlarına izin vermelerini, daha iyi güvenlik için ve kendi gizlilikleri konusunda bir denge kurmalarını belirtti.

Obama, güçlü bir şifreleme ile cihazlara erişimin engellenebileceğini ancak bir çocuk pornocusunun tutuklanmasının bile bu yöntem ile engellenebileceğini ve bunun oldukça kötü bir durum olduğunu belirtti. Özellikle terör konusunda engelleme sorunlarının bazı problemleri beraberinde getireceğini de sözlerine ekledi.

Obama ayrıca bu konudaki kararı milletvekillerine bıraktığını da sözlerine ekledi.

Obama ayrıca Apple ve hükümet arasında süren gerilimin bir şekilde uzlaşılarak çözülebileceğinin mümkün olduğunu da belirtiyor. Apple’ın karşı durduğu mahkeme kararı ve FBI ile olan mücadelesine de değinen Obama, bunun oldukça yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

müşteri hizmetleri