İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OLED Ekranlı iPhone 2017 Yılında Gelebilir!

Bir süredir konuşulan, Apple’ın iPhone’larında yeni ekran panellerini kullanacağı yönündeki iddialar güçlenmeye başlamış durumda. Korea Herald’ın haberine göre, Apple ve Samsung Display ortaklığında 2017 yılında OLED ekranlı iPhone’lar geliyor. 2.59 milyar dolar değerinde olan anlaşmaya göre Samsung Apple’a yıllık 100 milyon adet 5.5 inç OLED ekran paneli tedarik edecek.

OLED ekran panelleri Apple’ın gelenekselleşen LCD’lerinde kullanılan arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymuyor ve bu da iOS cihazların daha ince olabileceğini akla getiriyor. OLED ekranlarda daha net görüntü ve LCD ekranlara oranla daha parlak renklerin elde edilmesi söz konusu. Ancak OLED ekranlarla birlikte daha yüksek üretim maliyeti söz konusu olacak ki bu da doğal olarak kullanıcıya yansıtılacaktır.

Söylentiler Apple ve Samsung’un OLED ekran panelleri için bir ortaklık kurduğunu su yüzüne çıkartmış olsa da Ocak ayında Reuters’da Apple’ın LG ve Samsung ile fırsat arayışında olduğunu haber yapmıştı. Gözüken o ki Apple aradığını Samsung’ta bulmuş durumda.

Apple’ın 74.7 milyar dolar OLED üretim ekipmanlarına yatırım yaptığı bilgisi de mevcut. Apple’ın ayrıca LG Display’den ek ekran panelleri temin etmesi de söz konusu. Daha önce söylentiler Apple’ın en erken 2018 yılında OLED ekranlara geçebileceğini ortaya koymuş olsalarda gözüken o ki şirket bunu daha erken, 2017 yılında yapacak ve muhtemelen iPhone 7s yepyeni bir ekran paneli ile ve ilk defa LCD dışında ekran panelinin kullanıldığı bir cihaz olarak karşımıza çıkacak.

Ek olarak güvenilir KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2017 yılında 5.8 inç OLED ekranlı iPhone’u tanıtacağını iddia etmişti. DigiTimes’ta bu iddiayı doğrular nitelikte bir rapor yayınladı ve Apple’ın 2017 yılında hem OLED hem de 5.8 inç ile büyük bir yükseltme yapması muhtemel gibi duruyor.

Ancak Apple’ın S serilerinde genelde aynı tasarımı tercih ediyor oluşu da düşündürücü durumda. iPhone 7 ile eş tasarımda gelecek olan iPhone 7s’in böylesi bir yükseltme ile gelip gelmeyeceği tartışılmaya açık denilebilir. Yükseltme döngüsüne bakıldığı zaman OLED ekranlı ve 5.8 inç bir iPhone 7s’in gelmesi pekte ihtimal dahilinde durmuyor. Apple’ın bunu iPhone 8’le hayata geçirmesi daha yüksek ihtimal olarak gösteriliyor denilebilir.

Apple’ın iPhone 7s’de böyle bir yükseltme yapmak yerine, kablosuz şarj, biyometrik tanımlama yapabilen bir cihazı tanıtmasından söz ediliyor. Kavisli bir ekran ve kavisli bir gövde de bu söz edilenler arasında yer alıyor.