Şimdi yükleniyor

OLED Ekranlı iPhone 8’in Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak?

iPhone 8

OLED Ekranlı iPhone 8’in Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Son bir kaç aydır, iPhone 8’in mevcut iPhone modellerinden çok daha pahalı olacağı ve ABD satış fiyatının 1.000 doları aşacağını söyleyen birkaç rapor görmüştük. Görünür biçimde, Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone modeli, gerçektende yüksek fiyatla gelmek için haklı sebeplere sahip; çerçevesiz ekran, ekrana entegre edilmiş ana ekran düğmesi, ekrana yerleşik parmak izi okuyucusu ve kablosuz şarj özelliği gibi…

Digitimes bugün, OLED ekranlı iPhone’da kullanılacak olan 3D Touch modülünün mevcut iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta yer alan modüle kıyasla %60 daha pahalı olacağını yani yaklaşık 15 dolara mal olacağını gösteren bir rapor paylaştı. 3D Touch modülü iPhone 8’in fiyatını belirleyen tek donanım parçası değil ve tek başına bu donanım parçasının fiyatının artması gerçekten de iPhone 8’in pahalı olacağının göstergesi.

teknik destek

Özellikle Digitimes, OLED ekranlı iPhone’da, TPK Holdings tarafından sağlanan bir AMOLED ekran üzerine ince filmli dokunmatik bir sensör kullanıldığını söylüyor. Raporda, üreticinin dördüncü çeyrekte tedariğe başlayacağı ve yine iPhone 8’in yeni iPhone’ların tanıtılacağı Eylül ayına göre biraz daha geç kalabileceği belirtiliyor.

Rapor, AMOLED panelinin yeni bir 3D Touch sensörüne ihtiyaç duyacağından emin. Bu KGI analistinin daha önce söylediği bir şey. Yeni 3D Touch modülleri, daha karmaşık bir üretim sürecine sahipler ve doğal olarak bu durum üretim maliyetini arttırıyor. iPhone 7 ve 7 Plus’taki 3D Touch modülü 9 dolara mal ediliyor ve bu rakama kıyasla iPhone 8’de 15 dolarlık mal edilme söz konusu olacak.

iPhone 8’in Türkiye Fiyatı

Sadece 6 dolarlık bir artışa rağmen, %60 oranında bir maliyet artışından söz etmek mümkün. iPhone’daki diğer bileşenlerin benzer şekilde karmaşık üretim süreçlerinden geçeceğini farz edersek, Apple için çok daha yüksek donanım maliyetleri söz konusu oluyor. Mevcut iPhone 7 Plus 256GB’ın ABD satış fiyatı 979 dolar ve Türkiye satış fiyatı 5.449 TL. iPhone 8’in 1.000 doları aşan bir fiyatla satışa sunulması onun, Türkiye fiyatının en az 5.750-6.000 TL seviyelerinde olacağını gösteriyor.

Şimdiye kadar güvenilir analistlerden ve kaynaklardan gelen raporlara bakıldığında, Apple’ın bu yıl üç yeni iPhone’u duyurması bekleniyor. İkisinin iPhone 7 ve 7 Plus’ı takip eden 7s ve 7s Plus olması ve üçüncüsünün efsanevi model, yepyeni tasarımlı iPhone 8 (iPhone X veya iPhone Edition olarak adlandırılabilir) olması bekleniyor.

iPhone 8’in tamamen cam kaplama bir gövdeye, çerçevesiz 5.8 inç OLED ekrana, 3D ön kameraya, kablosuz şarj özelliğine, kapasitesi arttırılmış bir pile, sanal ana ekran düğmesine ve çok daha fazlasına sahip olması bekleniyor.

teknik destek