Şimdi yükleniyor

Photoshop kapanma sorunu ve cilt düzeltme

Photoshop kapanma hatası

Photoshop kapanma sorunu ve cilt düzeltme

Son Güncelleme tarihi 11 Mayıs 2022 by Teknoloji Haber

Photoshop kapanma sorunu hakkında genel bir açıklama, çözüm önerisi ve sonrasında Photoshop cilt düzeltme adımlarını ileteceğiz.

teknik destek

Photoshop kendi kendine kapanma sorunu çıkanların öncelikle neden kaynaklı olduğunun analizi için bir takım denemeler yapılmalı. Örnek sistemin yeniden başlatılması, güncel sürüme geçiş, sürüm sorunlarında eski sürümlerden bir kaçını deneme ve kullanılan sistemin analizi.

İlk kontrol şöyle olacak:

  • En son ne gibi işlemlerden sonra sorun çıktığına bakma,
  • Sonradan kurulanların kaldırılması veya arka planda çalışanların kontrol edilerek durdurulması,
  • Programın kullanımında yeterli donanımın sorgulanması,
  • Virüs kontrolü ve bilgisayar bakım işlemleri,
  • Sistem geri yüklemenin tercih edilmesi,
  • Ve son olarak web sürümünü ile geçici idare etme.

Photoshop kendi kendine kapanıyor mu?

Kendi kendine Photoshop neden kapanır sorusuna yanıt vermek için yukarıya eklediğimiz sıralamayı inceleyin. Cevabın yeterli olacağını düşünüyoruz. Sonradan yüklenen veya güncellenen sistemlerde zaman zaman aksaklıklar yaşandığı olur.

Uygulamanın onarım seçeneği değerlendirildikten sonra en iyi yöntemlerden biri sistem geri yüklemenin çalıştırılması. Sorun olmadığı bir güne dönerseniz ortadan kalkacaktır.

Ek bilgi crack kullanımlarda daha çok aksaklıkların yaşandığı görülmekte. Birde kullanılan sistemin ilgili sürüme olan uyumluluğu. Performanslı çalışmayan sürümlerin kaldırılıp önceki versiyonlardan karma şekilde denenmeli.

Photoshop-kapanma-hatasi Photoshop kapanma sorunu ve cilt düzeltme
Photoshop kapanma sorunu ve cilt düzeltme

Photoshop cilt düzenleme adımları

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf makineleri ve yüksek megapikselli mobil cihaz kameraları tabii ki çok güzel buluşlar. Bir manzara resmini yaprağın detayına kadar çekebilirken bu durum insan resmi çekerken problem olabilir. O güçlü flaş ve yüksek çözünürlüklü kamera lensi birleşince yüzünüzde normalde göremediğiniz cilt dokusunu bile keşfedebilirsiniz. Ve ya güzel çıktığınız bir resmi sadece yüzünüzde sivilce var diye çöpe atmaya karar verebilirsiniz. Ama yine Photoshop imdadımıza yetişiyor. Techkafa’daki tek kız yazar ben olduğum için de böyle bir
rehberi hazırlama işi de bana düşüyor. Merak etmeyin, Photoshop ile cilt kusurlarını kapatmak hiç zor değil.

Öncelikle resmimizi açıyoruz. Gördüğünüz gibi flaş etkisi ile cilt oldukça pürüzlü gözüküyor. Şimdi yapmamız gereken layer’i çoğaltıp aşağıdaki layer’i kapatmak. Earser Tool’u seçerek üstte kalan kopyaladığımız layerdaki cildin haricinde kalan her şeyi, yani dudakları, dişleri, saçları kaşları siliyoruz. Burada çok dikkatli bir şekilde çalışmamız gerekiyor. Sonrasında elimiz de sadece cildin olduğu şöyle bir maske olması lazım. Burada yüz sorunlu olduğu için boyun kısmını ellemiyoruz, dolayısıyla boyunu da siliyoruz. sonrasında bu üstteki cilt maskesi olan layera Filter / Blur / Gaussian Blur ile “1” değerini veriyoruz. Değeri fazla yükseltirsek cilt dağılma yapar ve şeffaflaşır.

Artık alttaki layer’i açabiliriz. Boyun çizgileri ve sivilce gibi hatalara gelelim. Bunu düzeltmek için “J” tuşu ile “Patch Tool”u seçiyoruz.
Burada sadece sorunlu olan alanın etrafını basitçe çevreliyoruz ve hiç bir tuşa basmadan düzgün cilt doksunun üzerine bırakıyoruz. Kendisi otomatik olarak o düzgün cilt dokusunu baz alarak bunu düzeltiyor. Bunu aynı zamanda ciltte aşırı flaş yansıyan yüzeylere de yapmanız dokuyu iyice düzeltecektir. Son olarak “Dodge Tool” ile “%50 değerince hafifçe cilt üzerinden geçtiğinizde yaşanan bütün renk farklılıkları da kapanacaktır.

Bu cilt düzetlmenin en basit yoludur. İlerleyen zamanlarda gelişmiş rötüş ve resimlere makyaj uygulama, saç ve göz rengi değiştirmek gibi konulara da değineceğim.

teknik destek