İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pilin Durumuna Göre iPhone’ları Kasıtlı Olarak Yavaşlatan Apple’a 999 Milyar Dolarlık Tazminat Davası Açıldı!

Apple’ın pil sağlığı bozulan iPhone’larda beklenmedik kapanma sorununun oluşmaması için performanslarını kasıtlı olarak düşürdüğünü kabul etmesinin ardından şirkete toplamda 8 dava açıldı. Bu davalardan en dikkat çekeni ise davacıların Apple’dan tam 999 milyar dolar talep ettikleri en sonki dava oldu.

teknik destek

Davacılar, eski bir iPhone modelinin performansının Apple’ın isteği dahilinde yavaşlatılmasındaki asıl amacın kullanıcılara yeni bir iPhone almaya yönlendirmek olduğunu iddia ediyorlar. Sonuç olarak davacılar, eski iPhone’larının kullanılamaz hale gelmesinin pilden kaynaklanmadığını, aksine Apple’ın satış politikasının bir parçası olduğunu söylüyorlar.

999 milyar dolarlık tazminat davasındaki iddiaların tamamı diğer davalarla aynı teoriye dayanıyor ve Apple’ın iPhone’ları yavaşlatmadan önce kullanıcı izni alması gerektiği savunuluyor.

Açılan her yeni dava ile durum Apple’ın içinden çıkamayacağı bir hal almaya başlamış durumda. Şirketin halkla ilişkiler departmanı her ne kadar ortaya atılan “planlı eskitme” iddialarını çökertmeye çalışsa da bunun kolay bir iş olmayacağını net bir şekilde ifade edebiliriz.

İLGİLİ ÖĞRETİCİ: iPhone Batarya Durumu’nu Kontrol Etmenin 4 Yolu

Elbetteki oluşan bu tabloda Apple’ın da suçu var. Şirketin en başında şeffaf olmaması kaçınılmaz bu sonu hazırladı. Özellikle kullanıcıların büyük bir kısmı yıllardır kendilerine söylenmediği için pil değişimi yapmadıklarını ve bundan dolayı düşük performanslı cihaz ile yaşamak zorunda kalmalarının şaşkınlığını yaşadıklarını dile getiriyorlar.

Apple’ın aslında pil sağlığı bozulan cihaz sahiplerine bildirimde bulunması ve sonraki güncellemelerle pil sorunundan dolayı cihaz performansının düşeceğini basit bir iOS bildirimi ile bildirmesi bugünkü bu tablonun oluşmasını kesinlikle engelleyecek, hatta kullanıcılar tarafından daha olumlu karşılanacakmış gibi duruyor.

müşteri hizmetleri

6 Yorum

  1. Lanet Apple Lanet Apple 27 Aralık 2017

    Alakası yok pilim sıfır olmasına karşın performans ios 11 ile çok ciddi derecede düştü iphone 6 plus da. Sorun pil falan değil bildiğin satış politikası her sene yenisini aldırmak amaç bu sadece.

Yorumlar kapatıldı.