Şimdi yükleniyor

Piyasadaki En İyi Dijital Asistan Belli Oldu!

apple-siri

Piyasadaki En İyi Dijital Asistan Belli Oldu!

Son Güncelleme tarihi 25 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Apple’ın iPhone 4s modeliyle birlikte hayatımıza dahil olan dijital asistanlar kısa sürede evrim geçirdiler ve kullanıcıların pek çok işlemini sadece sesleriyle hızlıca yerine getirmeye başladılar. Apple’ın Siri’sinin ardından Google’ın Asisstant’ı derken sonrasında Amazon’un Alexa ve Microsoft’un Cortana dijital asistanları çıktı. Peki en iyi dijital asistan kim işte cevabı.

Stone Tample tarafından yapılan araştırmada dijital asistanların başarısı test edildi. 5.000 sorunun sorulduğu testte en başarılı yanıt veren dijital asistanlar ortaya çıktı. Yapılan testte en çok doğru cevap veren dijital asistan Google Assistant olurken listede Cortana ikinci sırada kendisine yer buluyor. Amazon’un Alexa dijital asistanı 3. Sırada kendine yer bulurken ilk dijital asistan olan Siri son sıra olan 4. Sırada yer alıyor.

Yapılan testlerin ardından ortaya çıkan sonuçlar pek çok kişiyi şaşırtacak cinsten. Microsoft’un geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunduğu ve şimdilik belli başlı ürünlerde hizmet veren Cortana sesli asistanı Amazon’un Alexa dijital asistanından bile daha çok doğru yanıt verdi.

Sorulan sorulara en doğru yanıtı veren dijital asistan Google Assistant olsa da ikinci sırada yer alan Cortana’nın Amazon’un Alexa dijital asistanından daha doğru cevap vermesi pek çok kişiyi şaşırtan bir sonuç oldu. Geçtiğimiz yıl yapılan teste göre kendinisini en çok geliştiren dijital asistan Amazon’un Alexa’sı olurken Apple’ın Siri dijital asistanının son sırada yer alması Siri’nin geliştirilmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

teknik destek