İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Qualcomm, Çin’de iPhone Üretimini ve Satışını Yasaklatma Peşinde!

29 Eylül’de Qualcomm’un en yakın tarihli saldırısı da Çin’de Apple’a karşı gerçekleşti. Bugün ortaya çıkarılan belgelere göre firma Çin’de iPhone üretimini ve satışını yasaklatmak istiyor.

teknik destek

Apple ile Qualcomm arasında Ocak ayından beri süren bir tartışma var. Apple’a karşı Ocak ayında açılmış olan dava, Apple’ın dokunmatik ekran sistemlerinde kullandığı güç yönetimi ve Force Touch  teknolojisini ele alan patentlere dayanıyor. Kısa bir süre sonra Apple da Qualcomm’u ilgisi olmayan teknolojiler için haksız telif almakla suçlayarak şirkete 1 milyar dolarlık dava açtı.

Dava ile ilgili açıklamada bulunan Apple’ın avukatı Bruce Sewell, bir iPhone’un içerisindeki modemin Apple’a yaklaşık maaliyetinin 18 dolar olduğunu belirtmişti. Fakat Apple’ın iPhone satış fiyatının %5’ini ödemek zorunda olduğunu, bu sebeple şirketin bu bedeli haksız gördüğünü dile getirmişti.  Apple, bu davadan sonra telif ücreti ödemeyi durdurdu.

Qualcomm kısa bir süre önce Apple’ın Çin’de iPhone üretim ve satışını durdurmak için dava açtı. Apple’ın iPhone montaj işlemi ve birçok iPhone bileşeninin temini Çin’de gerçekleşiyor. Ayrıca Çin, iPhone satışlarının % 22,5’lik bir kısmına sahip pazar olduğu için Apple açısından önem taşıyan bir ülke. Bu sebeple bu dava Apple için büyük bir önem arz ediyor.

teknik destek