Qualcomm’un Kârları, Apple ile Olan Hukuki Savaş Yüzünden Yüzde 90 Oranında Düştü!

qualcomm

Qualcomm firmasının, Apple’a patentler ve telif hakkı ücretleri hakkında açtığı bir milyar dolarlık dava ile başı büyük dertte. Bu dava ve ABD Federal Ticaret Komisyonu ile olan hukuki sorunlar, firmanın dördüncü çeyrek karlarını aşırı derecede düşürdü. Qualcomm firmasının yaptığı kar geçen seneye göre neredeyse %90 düşüş yaşadı.

teknik destek

2016 yılında karlar 1.6 milyar dolar gibi bir rakam ile çok iyi bir seviyedeydi. Ama son finansal durumlara baktığımızda bu sayı 168 milyon dolara kadar gerilemiş. Buna Tayvan hükümetinden gelen çip teknolojisiyle ilgili antitröst ve monopoli cezaları da dahil olmakta.
2018’deki iPhone’ların tamamen Qualcomm’dan ayrı bir cihaz olarak gelmesi mümkün. iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone X cihazları Qualcomm ve Intel çiplerin kombinasyonunu kullanarak çalışıyor ve iPhone 7 cihazından önce ise tüm Apple akıllı telefonları tamamen Qualcomm çip teknolojisi ile birlikte geliyordu.

qualcoomandapple

Qualcomm firmasının CEO’su olan Mollenkopf, daha önce Apple’ın açtığı davanın lisans fiyatları için bir pazarlık yapmanın yolu olduğunu belirtmişti. Dokuz ay süren hukuki kavgalara rağmen Mollenkopf, davada mahkeme salonu dışında uzlaşılabileceği konusunda kararlı bir tavır sergiliyor.

müşteri hizmetleri