Şimdi yükleniyor

Rus Büyükelçi’nin Suikastçisinin iPhone Parolası Kırılamadı!

Rus Büyükelçi’nin Suikastçisinin iPhone Parolası Kırılamadı!

Son Güncelleme tarihi 25 Aralık 2016 by Müşteri hizmetleri

Rus büyükelçi suikastinin ardından suikastçinin üzerinde bulunun iPhone 4s’le, bu iPhone’un parolasının kırılması gündeme oturmuştu. Daha önce yetkililerin Apple’dan parolayı kırmak için talepte bulunduğu öne sürülmüş ve bunu sizlerle paylaşmıştık. Ancak ortaya çıkan son detaylar konunun farklı geliştiğini gösteriyor.

teknik destek

Suikastçinin üzerinden çıkan iPhone 4s’in 4 haneli kilit şifresi Türk polisi tarafından kırılaması. Bu noktada ise devreye Rusya’dan gönderilen ekip girdi. Apple’ın konuyu yakınen takip ettiği de bir gerçek. Şirket herhangi bir Türk veya Rus ekipten parolanın kırılması için kendilerine bir başvuru yapılmadığını açıkladı.

Şu anda konunun üstünde ise Rus ekip çalışıyor. Başarılı olup olmayacaklarını zamanla göreceğiz ancak bunun çok kolay olmadığı bilinen bir gerçek.

Daha önce de ABD’de ve Avrupa’da yaşanan terör, cinayet gibi soruşturmalarda bir delil olarak ele geçirilen iPhone’ların parolası Apple tarafından kırılmamış, hatta FBI ile Apple burun buruna dahi delinmişti. Dışarıdan çözümler bulan mahkemeler konuyu kendileri çözmüştüler.

Hatta FBI’ın bir terör örgütü üyesine ait iPhone’un parolasını kırmak için bir güvenlik şirketine 1.3 milyon dolar ödediği açıklanmıştı.

teknik destek