Rus Büyükelçiyi Vuran Zanlının iPhone 4s’in Kilidini Açmak için Türkiye Apple’dan Yardım İstedi!

Polis memuru olan Mevlüt Mert Altıntaş’ın, bu kimliğini kullanarak Rusya’nın Türkiye büyükelçisinin dibine kadar yaklaşması ve onu vurması bir anda ülkemizin ve dünyanın gündemine oturdu. Rus büyükelçinin öldürülmesi olayının araştırması ile ilgili ilginç bir detay da bugün ortaya çıktı. Olayın soruşturmasına yardımcı olacağı düşünülen zanlının iPhone 4s’inin kilidinin açılması için Apple’dan yardım istenildi…

müşteri hizmetleri

MacReports ve diğer mecralarda çıkan haberlere göre Apple’ın Türk makamlarından gelen bu talebi reddeceği bildiriliyor ancak Rus hükümetinin bu konuda Türk yetkililere yardım edeceğinin bildirdiğini belirtelim.

Üst düzey bir Türk yetkilinin söylediğine göre Rusya, iPhone’un kilidini açmak için özel bir teknik ekip göndermeyi planlıyor.

Elbette, Apple’ın bu tavrı eleştirilebilir ancak dünyanın pek çok yerinde, ABD’de ve Avrupa’da meydana gelen daha önceki pek çok benzer olayda da şirket benzer tavır gütmüş hatta ve hatta kendi ülkesinin güvenlik birimi FBI’ı dahi karşısına almıştı. Apple’ın tavrı karşısında soruşturmayı sürdürmek isteyen FBI çıkmaza girmiş ve benzer bir iPhone kilidinin açılması için dışarıdan yardım almak zorunda kalmıştı.

Mevlüt Mert Altıntaş’ın zaten bir kukla olduğu Türkiye ve Rus yetkililerince doğrulanmış durumda. Eğer ki iPhone 4s’inin içerisindeki bilgiler ortaya çıkartılırsa belki de kendisinin kukla olduğu net bir şekilde belirginleşmiş olacak. Bu yönü ile olayın önemli olduğunu belirtelim.

 

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. Kimin kuklası o önemli ve neden öldürüldü sağ yakalayabilirlerdi

Comments are closed.