İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rusya’dan Apple’a Uygun Olmayan Ürün Fiyatlandırması Suçlaması!

Geçtiğimiz Ağustos ayında Rusya, iPhone’la ilgili fiyat tespiti konusunda Apple hakkında bir soruşturma başlatmıştı. Apple dava boyunca herhangi bir katılımda bulunmadı ve ürünler için “perakendecilerin kendi fiyatlarını belirlediğini” söyledi.

teknik destek

Ancak Rusya, Apple’ın ülkede uygun olmayan fiyatlandırma ile cihaz satışından suçlu buldu. The Financial Times’ın haberine göre Rusya’nın FAS birimi, Apple’ın yasadışı perakendecilerine iPhone 5 ve iPhone 6 modellerinin fiyatlarını düzeltmesini emretti. Özellikle Apple, Rusya’daki 16 perakendeciye belirli bir miktarda fiyat ayarlaması yapması talimatını verdi ve bir perakendecinin iPhone’u “uygun olmayan” bir fiyattan sattığını tespit etmesi üzerine Apple o perakendeci ile iletişime geçerek satış anlaşmasını feshetti.

Apple, FAS’ın kararı hakkında henüz yorumda bulunmadı ancak FAS başkanı Andrey Tsarikovsky, Apple’ın yanlışları çözmek için birim ile aktif olarak işbirliği içerisinde olduğunu açıkladı.

Bu noktada Apple’ın Rusya’daki fiyat tespiti için ne tür bir ceza ile karşı karşıya kalacağı belli değil. Şirketin bir meydan okumada bulunup bulunmayacağı da bilinmiyor. Ancak Apple için kötü bir senaryo var. Bu senaryo, şirketin Rusya’daki satışlarının %15’inin para cezasına dönüştürülmesi. Ancak birkaç ay daha net bir kararın verilmeyeceği belirtiliyor.

müşteri hizmetleri