İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Safari 10 Beta OS X El Capitan ve Yosemite için Kullanılabilir

Geçtiğimiz hafta başında macOS Sierra ile birlikte Safari 10 tanıtılmıştı. Geliştiriciler için kullanılabilir olan macOS Sierra 10.12 ile birlikte gelen Safari 10 şimdi de OS X El Capitan ve Yosemite kullananlar için yayınlanmış durumda.

Muhtemelen önümüzdeki hafta macOS Sierra’nın ikinci beta sürümü ile birlikte yeni betası ile gelecek olan Safari 10’u, Mac’inde El Capitan veya Yosemite kurulu olan geliştiriciler de test edebilecekler. Apple’ın bu hareketi ile gerçek bir Safari gelişimini sağlamayı hedeflediği açık. Çünkü en yeni Safari sürümünün en gelişmiş düzeye erişebilmesi için geniş bir şekilde test edilmesi şart.

Her ne kadar Safari 10 şu anda macOS Sierra’ya ek olarak El Capitan ve Yosemite için yayınlanmış olsa da kimi özelliklerinin Sierra’ya münhasır olması sebebi ile bu özelliklerinin diğer işletim sistemlerinde kullanılamayacağını belirtelim.

Safari 10’la birlikte Safari için eski eklenti desteğini sürdürülüyor, siteye özgü zum özelliği getiriyor, Reader işlevselliğini yükseltiliyor, HTML 5 eklentilerini test edilebilmesinin önünü açılıyor ve bunlar gibi bir dizi yenilik kullanıma sunuluyor. Elbetteki performans yükseltmesi ve pile olan katkının arttırılmasının da önü açılıyor. Öyle ki Safari 10’la birlikte Chrome ve Firefox’a göre +2 saat, yine aynı tarayıcılara karşın +4 saat daha fazla video izlemek mümkün. Ayrıca yine ayrı tarayıcılara karşın tüm hız testlerinde daha hızlı olduğunu söyleyelim.

Daha fazla detaya Apple Geliştirici Merkezi üzerinden, erişebilirsiniz. Ayrıca bir geliştirici değilseniz, Safari 10’a 10 Temmuz’da Halka Açık Beta Yazılım Programı dahilinde yayınlanacak olan macOS Sierra ile birlikte erişebileceksiniz.