İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Safari Tarama Geçmişini Silseniz de Silinmiyor!

iPhone ve iPad kullanıcıları, Safari tarama geçmişini sildiklerinde, kayıtlar senkronize bir şekilde tüm cihazlardan kalıcı olarak silinir. Aslında bunun tam olarak bu şekilde olmadığı ve bir şekilde tarama geçmişinin silinmediği en azından bir yıl boyunca Apple tarafından saklandığı ortaya çıktı.

teknik destek

iOS cihazlarındaki korunan verileri ayıklamak ve ortaya çıkartmak için araçlar geliştiren yazılım şirketi Elcomsoft tarafından, silinmiş Safari tarama geçmişini ortaya çıkartan bir araç geliştirildi. Şirket, silinen tarayıcı geçmişini bir yıldan daha eski kayıtları kapsayacak şekilde geri alabildiklerini söylüyor.

Apple, bir şekilde silinmiş tarayıcı bilgilerini ayrı bir adlandırma ile iCloud’da saklıyor ve bu saklanan tarama verilerini ortaya çıkartmak için Phone Breaker yazılımının en güncel sürümünü kullanmak yeterli oluyor. Elcomsoft, Apple’ın bu verileri, iCloud özelliğinin bir parçası olarak tuttuğunu açıklıyor. Yani tarayıcı geçmişini silseniz bile bir şekilde iCloud’da bu veriler bir müddet daha kalmaya devam ediyor.

Elcomsoft tarafından geliştirilen Phone Breaker yazılımını deneme amaçlı kullanan Forbes, 2015 yılının Kasım ayına kadar uzanan yaklaşık 7.000 silinmiş kaydı geri almayı başarmış durumda. Site adları, URL’ler, Google aramaları, ziyaret sayıları, silinmiş tarih ve saat öğeleri geri alınan bu verilere dahil.

Safari-Tarama-Gecmisi

Apple’ın silinmiş verileri bu denli uzun süre depolamasının nedeni ise net değil. Ancak bilgileri kasıtlı tutmadığı belirtiliyor.

Olayın ortaya çıkmasının hemen ardından Apple, silinmiş eski Safari tarama verilerinin tutulduğu iCloud’da temizliğe başladı ve şu anda Elcomsoft’un geliştirdiği yazılım kullanılsa da en fazla iki haftadan eski silinmiş tarayıcı verilerine erişilebiliyor.

Aslında bu olayın ses getirmesinin asıl nedeni, Apple’ın silinmiş Safari tarama geçmişini çok uzun süre saklamasından öte Elcomsoft’un iCloud’tan verileri nasıl çektiği. Malumunuz Apple sunduğu üst düzey yazılım güvenliği ile iyi bilinen bir şirket ancak son yaşanan bu olay pek parlak durmuyor. Muhtemelen bir Safari açığından yararlanılarak bu sorun oluşuyor ve öyle gözüküyor ki Apple, önümüzeki günlerde bu açığı planlı bir şekilde kapatacak.

teknik destek