İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Safari’nin Yeni Özelliği Yüzünden Reklam Şirketleri Yüzlerce Milyon Dolar Zarar Etti!

iOS 11 ve macOS High Sierra ile Safari’ye eklenen “Siteler Arası Takibi Engelle” özelliği yüzünden internet reklam şirketlerinin yüz milyonlarca dolar kaybettikleri ortaya çıktı.

teknik destek

İnternetin en büyük reklam şirketlerinden Criteo, Aralık ayında “Siteler Arası Takibi Engelle” özelliği yüzünden 2018 gelirlerinde yüzde 22’lik net bir negatif etki olacağını açıkladı. Interactive Advertising Bureau’nun Dennis Buchheim’a göre diğer reklam firmaları benzer kayıplar yaşayacaklardı.

Safari 11

Siteler Arası Takibi Engelle özelliği, iOS 11 ve macOS High Sierra 10.13’te Safari 11 ile kullanıma sunuldu ve her iki işletim sistemide Eylül ayında piyasaya çıktı. Siteler Arası Takibi Engelle, şirketlerin web sitelerindeki çerezlerini ve hareketlerini kullanarak insanların takip edilmesini ve buna göre reklam sunumunu engellemek için tasarlandı.

Siteler Arası Takibi Engelle özelliği reklamları engellemiyor ancak web sitelerinin kullanıcıların gezinme alışkanlıklarını kullanıcı izni olmadan takip edebilmelerini basitçe engelliyor.

İki yeni işletim sisteminin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, reklamcılık grupları, Apple’ın internetin ekonomik modelini sabote etmek ile suçlamışlar ve Apple’ın konum ve siteler arası takibi engelleme kararını yeniden düşünmesini istemişlerdi.

Data and Marketing Association (Veri ve Pazarlama Derneği) ve Network Advertising Initiative (Ağ Reklamcılığı Girişimi) tarafından imzalanarak yayımlanan açık bir mektupta, Apple’ın siteler arası takibi engellemeyi önlemesinin tüketici tercihi için kötü olduğundan dolayı dijital reklamcılık topluluğunu derinden etkilediği belirtiliyor. Tüm bunlara karşılık Apple, siteler arası takibi engelleme özelliğini savundu ve müşterilerinin gizlilik hakkına sahip olduklarını söyledi.

Başlangıçta Criteo gibi şirketlerin iOS 11’in piyasaya sürülmesinden sonra Siteler Arası Takibi Engelle özelliği için çözümleri vardı ancak Criteo’nun duyurusunda belirtildiği üzere Apple, bu açığı iOS 11.2’yi kullanıma sunarak kapattı.

Reklam şirketi Criteo, Apple kullanıcılarının, yayıncıların ve reklam verenlerin çıkarlarını uyumlu hale getirecek “uzun vadede alternatif bir sürdürülebilir çözüm” ile Siteler Arası Takibi Engelle özelliğini atlatmaya çalışıyor ancak bu konuda başarılı olmasının pek mümkün olmadığı görülüyor.

Cihazlarında iOS 11 ve macOS High Sierra çalıştıran tüm Apple müşterilerinin, cihazlarında Siteler Arası Takibi Engelle özelliğinin etkin olduğunu kontrol etmeleri için iOS kullanıcılarının;

  • Ayarlar > Safari menüsüne giderek “Siteler Arası Takibi Engelle” özelliğini etkinleştirmeleri gerekiyor.

macOS High Sierra kullanıcıları ise;

  • Sistem Tercihleri > Gücenlik ve Gizlilik menüsüne giderek “Siteler Arası Takibi Engelle” seçeneğini işaretli hale getirerek özelliği etkinleştirmeleri gerekiyor.
müşteri hizmetleri

9 Yorum

  1. Fatih Fatih 11 Ocak 2018

    Apple ayrıcalıktır…

Yorumlar kapatıldı.