İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samsung, Apple’ın 120 Milyon Dolarlık Patent Zaferini Bozdu

Geçtiğimiz günlerde Samsung patent ihlali sebebi ile Apple ile mücadele ettiği Apple’a karşın kaybettiği 120 milyon dolarlık mahkeme kararını bozdu. Temyiz mahkemesine giden Samsung‘un kararı bozdurması, Apple‘a ödemesi gereken 119.6 milyon doları ödemek zorunda olmadığı anlamına geliyor.

Apple’ın “açmak için kaydırın” özelliğini Samsung’un kullandığını ve bunun patentini ihlal ettiği sebebi ile Apple haklı bulunmuş ve Samsung’un Mayıs 2014’de Apple’a 120 milyon dolar ödemesine karar verilmişti. Bu son karar ile 120 milyon dolar ödemekten kurtulan Samsung’un aslında bu ilk ve tek patent ihlali sebebi ile Apple ile karşı karşıya gelişi değil. Yine 2014 yılı Mayıs ayında, Apple’ın video sıkıştırma patentini ihlal ettiği gerekçesi ile Samsung 158.5 bin dolar Apple’a ödeme yapmıştı.

Daha öncede patent ihlali sebebi ile Apple’a ceza ödemek zorunda kalan Samsung’un halen devam eden küçük büyük pek çok patent ihlal davası mevcut. Samsung’un Apple’ın açmak için kaydırın özelliği, otomatik düzeltme ve arayan numaranın ülke kodu gibi otomatik tespit özelliklerini de daha önce ihlal etmişti. Son kararla Samsung’un tüm bu ihlallerden muaf hale geldiğini belirtelim.

Şu an için Apple ve Samsung arasındaki en büyük patent ihlali için 2012 yılında karar verilmişti ve Samsung 1 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Mücadelesini sürdüren Samsung bu rakamı 548 milyon dolara kadar düşürtmüştü. Bununla da yetinmeyen Samsung, bu karar için de temyiz mahkemesine gitmiş durumda.