İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samsung, Galaxy S8’de Çerçevesiz Ekran ve Sanal Ana Ekran Düğmesine Yer Vererek, Apple’ın iPhone 8’inden Önce Davranacak

Samsung, 2017’de “iPhone 8” için uzun zamandır hazırlanmış olan Galaxy S8 telefonuna, sanal bir ana ekran düğmesi ve çerçevesiz, uçtan uca bir OLED ekranı gibi özellikleri dahil ederek, Apple’ın gelecek yılın akıllı telefon savaşlarında al etmeyi hedefliyor.

teknik destek

Bloomberg Perşembe günü, Samsung’un konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip kaynaklara dayandırarak yaptığı haberinde, Samsung’un yeniden tasarlanan S8 için bir Mart ayı sürümü hedeflediğini ancak bu lansmanı yaklaşık bir ay erteleyebileceğini söylediğini belirtiyor. Samsung’un Not 7 sonrası bu sefer daha sert test prosedürleri benimsemesi bu gecikmenin en büyük nedeni olarak gösteriliyor. Apple’ın akıllı telefon başlatma döngüsü genellikle Eylül ayında yapılan yıllık bir yenileme ile başlıyor.

Samsung, kalite kontrolünü şirketin zengin özellikli ürününü serbest bırakma yarışında çektiği öne çektiğine göre, akıllı telefon gelişimini hızlandırmanın tehlikelerine açıkça dikkat çekiyor ancak sonuç olarak Note 7 vakası tehlikeli bir anı olarak kenarda duruyor…

HMC Investment Securities’in analistlerinden Greg Roh, “Telefonlar yandığına dair kayıtlara sahip olduğundan bu telefonların güvenli oldukları doğrulanması için şirketin zamana ihtiyacı var. Telefonların ne kadar güvende olduğu ortaya çıkmak, herhangi bir donanım yeniliğinden daha önemli” diyor.

Çerçevesiz cihazlar, Samsung’un 5.1 inç ve 5.5 inç S7 Edge modellerine benzer boyutlarda olacak. Samsung’un ayrıca cep telefonlarında kısa mesajlar gönderebilecek, telefon görüşmesi yapabilecek ve takvim programlarını yönetebilecek “önemli derecede farklılaşmış” sesli kişisel asistanı (AI yardımcısı) üzerinde çalıştığı da söyleniyor. AI teknolojisi, Apple’ın Siri geliştiricileri tarafından kurulan ve Ekim ayında Samsung tarafından satın alınan Viv Laboratuarlarından gelecek. Bloomberg kaynakları, Samsung yüksek üretim maliyetleri nedeniyle S8’de çift lensli arka kamera teknolojisini kullanmayı düşünmüyor olarak belirtiyorlar. Ayrı bir rapora göre, Galaxy S8 modellerinde kulaklık jakı da yer almayacak.

Çinli telefon üreticisi Xiaomi, Ekim ayında, yakışıklı ön kısmın %91’lik bir alanı kaplayan bir ekrana sahip Mi Mix “konsept telefon” ile neredeyse çerçevesiz ekranı piyasaya sürerek yeniden bir sıçrama yaptı. Xiaomi’nin sınırlı erişimli telefonu, kitle pazarına hazır bir cihazdan daha öte bir konsept cihaz olmasına rağmen, hem Samsung hem de Apple yenilik konusunda durgun durgun duran bir pazarda satışları artırmak için benzer şekilde çarpıcı özelliklerin ana çağrısına güveniyor olacaklar.

Kısa vadede Samsung, şirkete maliyeti 6 milyar doları bulan bu yılki Not 7 geri çağırma ve sonlandırmanın etkisinden kurtulmak için çaresiz durumda. Kore merkezli şirket, Eylül ayının son üç ayında net gelirinde yüzde 17’lik bir düşüş olduğunu bildirdi ve pazar payının toparlamaya çalıştığı Aralık ve Mart aylarında kazançlarında yatırımcılara milyarlarca dolarlık bir düşme beklemelerini önerdi.

Çerçevesiz OLED ekran ve sanal ana ekran düğmesinin yanı sıra Apple’ın yeni bir 5 inçlik premium modeli ve iki alt segment alüminyum gövdeli modeli ile iPhone’un 10. yıldönümü için tamamen cam gövdeli ve kablosuz şarj teknolojisi ile destekli iPhone’larını önümüzdeki yıl tanıtması bekleniyor.

Gözüken o ki Samsung ve Apple savaşında, 2017 yılı oldukça enterasan geçecek.

teknik destek