Samsung Galaxy S8’in Yüz Tanıma Özelliği Basit Bir Fotoğraf ile Aldatıldı!

Galaxy S8 Yüz Tanıma Özelliği

Apple, bu yılın ilerleyen aylarında iPhone 8 ile yüz tanıma ve iris tarama özelliğini iPhone’a getireceği yönünde söylentiler mevcut. Samsung bir süredir bu teknolojiyi kimi akıllı telefonunda kullanıyor ve son olarak geçtiğimiz hafta tanıtılan Galaxy S8 ve S8 Plus‘ta kullandı. Apple’ın iPhone 8’inden önce Galaxy S8‘de bu özelliğe yer veren Samsung, aceleci davranmış ve bir bakıma Samsung’u altetmiş olarak görülüyor. Ancak YouTube’da paylaşılan bir video Samsung’un tam olarak beklenileni sunamadığını ve Galaxy S8’deki yüz tanıma özelliğinin basit bir fotoğraf ile aldatılabileceğini gösteriyor.

teknik destek

Galaxy S8’in yüz tanıma özelliği ilk denemede fotoğrafı algılıyor ve karşısında gerçek bir yüzün olmadığını öngörerek cihazın kilidini açmıyor. Ancak bol ışıklı ortamda işler tam terci yönde gelişiyor ve Galaxy S8’in yüz tanıma özelliği bir şekilde sahte bir fotoğraf parçasını gerçek bir yüzmüş gibi tanıyor.

Bir fotoğraf kullanılarak yüz tanıma özelliğinin akıllı bir telefonda aldatıldığını ilk defa görmüyoruz ve Galaxy S8’in basit bir yüz tanımadan daha güvenli bir iris tarayıcıya da sahip olmasının bir nedeni var.

Samsung’un yöneticilerinden bazı isimler, yüz tanıma mekanizmasının iris tarama ve parmak izi tarama kadar güvenli olmadığını Galaxy S8’in tanıtıldığı akşam itiraz ettiler. Belki de yüz tanıma özelliğinin Samsung Pay ve Samsung Pass taraflarında basit bir doğrulama için kullanılmasının nedeni de budur. Samsung, yüz tanıma özelliğinin hassas verilere erişmek için kullanılacak kadar güvenli olmadığını biliyordu ve bu alanlarda yüz tanıma özelliğini kullanmadı.

Ayrıca Galaxy S8 ile çok ortada konuşulan yüz tanıma özelliği aslında Samsung’a münhasır bir özellik değildir. Google, 2012 yılında Jelly Bean (Android 4.1) güncellemesi ile Android’e bu özelliği yerleşik olarak verdi. O zamanlarda da bu özellik basit bir fotoğraf ile aldatılabiliyordu. Bu nedenle aslında Galaxy S8’in aynı şekilde basit bir fotoğraf ile yüz tanıma özelliğinin aldatılması şaşırtıcı değil.

müşteri hizmetleri