İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samsung, Satılan Her iPhone X’ten 110 Dolar Kazanacak!

iPhone X’in bileşenlerinin maliyet analizlerine yönelik tahminler gelmeye devam ediyor. Yapılan son analize göre, Koreli şirket Samsung, satılan her bir iPhone X’ten 110 dolar kazanacak.

iPhone X’te kullanılan en pahalı bileşenin OLED ekran olduğu artık kesin olarak biliniyor ve OLED ekranın tedariği Samsung tarafından yapılıyor. Bu ekran, Apple’ın tekniklerine göre geliştirilmiş özel bir ekran ve Samsung yalnızca iPhone X’in OLED ekranını tedarik etmiyor.

The Wall Street Journal tarafından Counterpoint Technology Market Research’e yaptırılan analize göre Samsung, yeni amiral gemisi iPhone için pil ve kapasitörleri de tedarik ediyor.

Yapılan analizde ironik bir notta yer alıyor:

Samsung, kendi amiral gemisi Galaxy S8’ten ziyade iPhone X için parça tedariğinden 4 milyar dolar kazanma şansına sahip.

Elbetteki bu not adil bir karşılaştırmayı yansıtmıyor. 4 milyar dolarlık gelir yalnızca Samsung’un bileşen araştırma ve geliştirme bölümü tarafından kazanılacak olan meblağı yansıtıyor.

Araştırmada, Apple’ın 2019 yazına kadar 130 milyon iPhone X satışı gerçekleştireceği ve Galaxy S8’in de bu tarihe kadar 50 milyon adet satılacağı bilgisi yer alıyor.

Başka bir deyişle Samsung, kendi akıllı telefonu için iPhone X’e göre daha fazla bileşen tedarik ettiğinden her bir satıştan daha fazla para kazanıyor ancak iPhone X’in çok daha yüksek düzeyde satılacağı beklendiğinden, bileşen satışlarının toplam değerinin iPhone için daha yüksek olacak deniliyor.