İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samsung ve TSMC’nin Ürettiği Apple’ın A9 İşlemcisinin Karşılaştırmalı Yeni Pil Performans Testi

Apple, iPhone 6s için iki farklı tedarikçiden temin ettiği A9 işlemci ile beklenmedik bir problemle karşılaştı ve bu sorun büyük ses getirdi. A9 işlemci Apple tarafından Samsung ve TSMC tarafından tedarik edildi.

Samsung ve TSMC tarafından üretilen A9 işlemciler arasında boyut farkı mevcut. Bu boyut farkı iPhone’ların batarya performansını etkiliyor. Samsung’un A9 işlemcileri TSMC’nin işlemcilerine göre %10 daha küçük.  Ve bu durumda Samsung tarafından üretilen A9 işlemciler %2-3 daha düşük pil ömrüne sahipler. Bu sorun Apple tarafından da teyit edilmiş durumda.

Ars Technica, Apple’ın A9 işlemcisini TSMC ve Samsung üreticilerinden gelen işlemcilere göre testlere tabi tuttu ve sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

apple-A9-islemci-test

Farklı testler yapan Ars, testler sırasında SIM kartları çıkarttı. Samsung’un ürettiği A9 işlemci sadece WebGL testinde başarılı oldu. Onda da sadece 4 puan fark ile TSMC’nin ürettiği A9 işlemciyi gerisinde bıraktı. Diğer tüm testlerde TSMC’nin ürettiği A9 işlemciler başarı gösterdi.

Test sonuçlarına bakıldığı zaman TSMC’nin tedarik ettiği A9 işlemcilerin daha başarılı olduğu görülüyor. Bu da kullanıcı tarafından TSMC işlemcinin yer aldığı iPhone 6s veya iPhone 6s Plus’In daha uzun pil ömrüne sahip olacağını gösteriyor. Her ne kadar %2-3 gibi küçük bir fark söz konusu olsa da imkanı olan kullanıcıların TSMC’nin tedarik ettiği A9 işlemcinin yer aldığı iPhone modelini tercih etmesi öneriliyor.